Ц елта на промените в Закона за етажната собственост е да се улеснят решенията в общото събрание от една страна и от друга страна да се засили контролът върху домоуправителите, предава NOVA.
„Дали гарантират тези цели - не бих казал, че мога да потвърдя отсега, но върху този законопроект беше работено близо 5 години. Бяха замесени множество организации, заинтересовани лица, така че би следвало да са направени така, че да ги гарантират”, коментира адвокатът Иван Марчев.
Ще провеждаме общите събрания със съседите си вече и онлайн
Етажната собственост е източник на разнообразни конфликти.
„Със сигурност някои от тях ще бъдат повлияни положително, а това, което мога да подчертая, е частта с ремонтите, които обикновено се неглижират с години, да не кажа десетилетия. Специално за приемането на различните решения за ремонти е предвидено спадане на кворума, който е изискуем, за да започне общото събрание. Там има още две много интересни иновации”, допълни юристът.
Едната от тях е събрание при смесен режим на работа - присъствено и онлайн през видео платформа. Другата иновация е неприсъствено гласуване. „След провеждане на гласуване, собственик, който не е участвал, може да подаде декларация, в която да опише какъв е неговият избор и да я изпрати на управителя, като по този начин неговият вот ще бъде зачетен”, обясни още Иван Марчев.
Омбудсманът иска промяна в наредбата за сградната инсталация
Домоуправителите вече ще са длъжни да предоставят ежемесечен отчет, както и да предприемат стъпки, свързани със сигурността на обитаване на сградата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!