П редседателят на Бюджетната комисия, Менда Стоянова е внесла за разглеждане предложение за допълнение на чл. 29 от Закона за БНБ, с което се изменя текстът за валутния курс на лева спрямо еврото.
В момента текстът гласи, че "официалният валутен курс на лева към германската марка е 1 лев за 1 германска марка. Когато законно платежно средство във Федерална република Германия стане общата валута на Европейския съюз – еврото, официалният валутен курс на лева към еврото се определя чрез умножаване на курса на лева по официалния курс, по който германската марка се е конвертирала към еврото. Така определеният курс се обнародва в "Държавен вестник" от Българската народна банка".
Защо критикуват условията към България за еврото обясни Хърсев
С предложения законопроект, внесен в Народното събрание на 23 януари, текстът ще се промени така:
"Считано от датата на участие на България в механизма на обменните курсове (Exchange Rate Mechanism ІІ) официалният курс на лева към еврото е равен на централния курс между еврото и лева, договорен съгласно параграф 2.3 от Резолюция на Европейския съвет за установяване на механизъм на обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам, 16 юни 1997 г. и членове 1.1 и 17.1 от Споразумение от 16 март 2006 година между Европейската централна банка и централните банки на държавите членки извън еврозоната за определяне на процедурите за работа на механизма на обменните курсове в третия етап от икономическия и паричен съюз".
Домбровскис: Еврото в България – след 3 години
Министерството на финансите и Българската народна банка подкрепят внесения проект. Законопроектът се подкрепя и от ЕЦБ.
Целта на законопроекта е да се осигури съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската нормативна рамка, регулираща административния процес и оперативните процедури за одобряване на валутните курсове в условията на Валутно-обменния механизъм (ERM II). Това съответствие е задължително условие за присъединяване към Валутно-обменния механизъм.
„Ройтерс”: България с „екшън план” за приемане на еврото
Законопроектът не поставя под въпрос действащия режим на фиксиран валутен курс. Както многократно е подчертавано от правителството и БНБ, този режим ще бъде запазен до присъединяване на страната към еврозоната и приемането на еврото.
"По всички личи, че правителството очаква да има реална възможност за преговори в идните месеци и се подготвя законодателно. Няма отмяна на борда, нито ще се променя курсът. Между другото още по времето на Милен Велчев (преди членството в ЕС) е подписано споразумение между Министерство на финансите и БНБ, което казва, че приемаме рамковия модел на ERM II, като запазваме режима на паричен съвет до влизане в еврозоната при курс 1,95583 лева за едно евро и поемаме едностранен ангажимент да не променяме този курс в рамките на ERM II. Иначе самото влизане в ERM II ще го научим с пресрелийз на ЕЦБ някоя слънчева неделя. Винаги така се прави", коментира във Фейсбук Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!