Д епутатите отложиха с година институционализирането на новата Държавна агенция за хората с увреждания към Министерския съвет.
До края на 2020 година Агенцията за хората с увреждания трябваше да бъде преобразувана в държавна агенция към Министерския съвет. Сега тя ще започне да функционира от 1 януари 2022 г., вместо от началото на следващата година.
Днес парламентът гласува на второ четене промени в Закона за хората с увреждания.
Предложението на БСП институционализирането да стане до шест месеца/ 1 юли 2021г./ не беше прието. Народното събрание отхвърли и предложението на социалистите финансовата месечна помощ за хората със степен на увреждане от 50% до 70,99% да бъде в размер не на 7%, а на 10% от линията на бедност.
Не беше прието и предложението на лидера на НФСБ Валери Симеонов, който е предложил между първо и второ четене право на месечна финансова помощ да имат и военноинвалидите.
Занапред НЗОК ще поеме предоставянето и заплащането на помощните средства и медицинските изделия за хората с увреждания. Това ще става с трансфер от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на здравеопазването.
Също така до 31 декември 2021 г. Агенцията за социално подпомагане предава на НЗОК информацията, свързана с предоставените целеви помощи по този закон.
Гласуваните промени днес предизвикаха критики.
"Заплахата от това отлагане е огромна и тя показва чиновнически подход и липсата на достатъчно капацитет, който да създаде тази структура“, смята депутатът от БСП Надя Клисурска.
Тя постави под съмнение дали въобще агенцията ще бъде създадена и подчерта, че се носели слухове за заменянето й с комисия към изпълнителната власт, което, според нея, тотално ще измени функциите й.
С приетите промени се предвижда още разширяване на кръга на лицата-обект на защитена заетост чрез включване на хора с психични разстройства и интелектуални затруднения.
Целта е те да бъдат подкрепени в процеса на трудовата им реализация на пазара на труда.
С измененията се обезпечава правото на хората с увреждания на помощни средства, приспособления, съоръжения и медицински изделия, извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, определени индивидуално въз основа на конкретните им нужди в рамките на здравната система.
Така те ще имат право на помощни средства, определени индивидуално с медицински документ, издаден от лекарските консултативни комисии, ТЕЛК или НЕЛК, въз основа на конкретните им нужди и съгласно спецификация, утвърдена от Националната здравноосигурителна каса
При промяна на обстоятелствата, въз основа на които е предоставена подкрепа по изискванията на закона, директорът на дирекция "Социално подпомагане" ще изготвя служебно нова индивидуална оценка на потребностите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!