М инистърът на правосъдието Данаил Кирилов подготвя промени в Закона за съдебната власт за тримата големи в съдебната система, според които те ще могат да бъдат временно отстранени от длъжност. Това ще може да става на трите основания, посочени в закона, според които могат да бъдат прекратени правомощията на действащ магистрат, съобщи Кирилов пред журналисти след среща с държавния глава Румен Радев във връзка с предстоящия избор на главен прокурор.
Сред Основанията, записани в Конституцията са тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.
Кирилов посочи, че председателите на ВКС, ВАС и главният прокурор и сега могат да се разследват при престъпление, но процедурата, която се разработва, ще се отнася при проверка на извършени от тях нарушения, които не са престъпление. Правосъдният министър обясни, че е привързал режима за контрол на тримата големи към този, който е за всеки магистрат.
Той отбеляза още, че не се предвижда в закона да има особена фигура, която да разследва главният прокурор. Тази функция ще се изпълнява, както досега, от специализираните институции, обясни той.
Утре на заседание на работната група по промените в закона Кирилов ще представи своето виждане за отговорността на тримата големи. Моето предложение следва изцяло пътната карта за прилагане на Актуализираната стратегия за съдебна реформа, следваща препоръките на ЕК, допълни правосъдният министър. Той посочи, че би било добре, ако до края на тази парламентарна сесия законопроектът бъде подготвен.
С президента Радев днес е била обсъдена и хипотезата доколко ВСС може да обсъжда извършване на нарушения от някой от тримата големи, за които има данни, че са престъпления.
Кирилов каза още, че според него трябва да се въздържи от това да предложи кандидат за главен прокурор. По думите му номинациите трябва да бъдат изцяло от ВСС. Той каза още, че според него изборът за нов главен прокурор не бива да бъде политически и "съм убеден, че няма как да бъде".
Срещата в президентството бе част от поредицата срещи, които държавният глава инициира с представители на съдебната и изпълнителната власт и на обществени организации във връзка с критериите за избор и правомощията на следващия главен прокурор. По време на срещата президентът е акцентирал върху професионалната компетентност и изявената независимост като критерии за избора на новия главен прокурор. Държавният глава подчертал и необходимостта от обществен дебат като гаранция за прозрачността на процедурата по номинирането и избора.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!