Прокуратурата ще предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ, каза на пресконференция прокурор Георги Камбуров, който е участвал в проверката на дейността на ДКЕВР.
По отношение на системните нарушения на отделните ЕРП-та, стигнахме до извода, че трябва да се направи предложение от прокуратурата да бъде открито производство за отнемане на лиценза на ЧЕЗ – двете дружества, обясни Камбуров.
До днешна дата са издадени четири акта за нарушения на ЧЕЗ и четири на ЕВН, проверките продължават, каза пред журналисти Юлиана Иванова, председател на ДКЕВР, която подаде оставка, но продължава да изпълнява длъжността до назначаването на нов председател.
Тя допълни, че вероятно днес следобед ще има нови резултати и ще стане ясно дали ще се стигне до процедура с отнемане на лицензи на електроразпределителните дружества.
По думите на Иванова едно от съществените нарушения, които биха били предпоставка за отнемане на лицензи на ЕРП-та, са свързани с това дали средствата, които са предназначени за инвестиции, наистина са направени.
Днес следобед или утре ще стане ясно дали ще започне процедура за отнемане на лицензи на ЕРП-та, отново повтори сегашният председател на ДКВЕР.
От ЧЕЗ заявиха днес, че договорът им е публичен и доказателства за изпълнението на предвидените ангажименти по приватизационния договор могат да бъдат намерени на сайта на Агенцията за приватизация.
Междувременно Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта изиска информация за новите собственици на миноритарния дял на ЕРП-ата.
Председателят на комисията Яне Янев заяви, че информацията ще бъде качена на страницата на комисията.
Мая Манолова от БСП поиска да се изиска информация и за това на каква цена са придобити дяловете на държавата в ЕРП-ата. Има информация, че дяловете са продадени на три пъти по-ниска цена от тази при приватизацията, коментира Манолова.
Информацията за цената на миноритарния пакет в ЕРП-ата е публична. През 2004 г. са продадени мажоритарните пакети. Цената е била около 4500 лв. за акция. За миноритарния дял цената на акция е била 1644 лв. за акция. Продажбата на мажоритарния контрол включва контрол, дивидент, затова и цената е по-висока, обясни Емил Караиванов, изпълнителен директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
Димитър Лазаров от ГЕРБ поиска да стане ясно коя е била банката, която е консултирала приватизационната сделка на ЕРП-ата.
Яне Янев отговори, че консултантът е "БНБ Париба", която е близка до Меглена Кунева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!