Прокуратурата ще поиска свалянето на депутатския имунитет на бившия вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов от следващия парламент, обяви главният прокурор Сотир Цацаров.
Прокуратурата е казала ясно и просто, че тя ще поиска имунитета на лицето от Народното събрание и ще го направи, каза Цацаров.
"Но не искайте от прокуратурата да използва празнини от ден-два или три, за да повдигне някому обвинение. Ако прокуратурата трябва да направи нещо, тя трябва да го направи открито пред всички и с доказателства, не да ползва часа между 1 и 3, а съвсем ясно да представи пред НС с какво разполага като доказателства и защо иска сваляне на нечий имунитет", каза Цацаров, който отговори на въпрос на човек, който се представи за протестиращ по време на лекция на главния прокурор в УНСС.
Според тълкувания на юристи след като ЦИК обяви изборния резултат и преди да се е заклел като депутат Цветанов няма имунитет.
На 30 април прокуратурата съобщи официално, че Цветанов е извършил престъпление по делото за незаконното подслушване на политици, министри, президент и бизнесмени.
Главният прокурор отхвърли обвиненията от ръководството на ГЕРБ, че прокуратурата участвала в дестабилизация на държавата с акцията в печатницата в Костинброд.
Прокуратурата изпълнява функциите си по конституция и ако някой смята, че прокуратурата ще бъде пасивен наблюдател на нарушения и престъпления, най-вероятно е объркал времето, оценките, човека и всичко друго, коментира Сотир Цацаров.
Не сме и национални предатели, заяви главният прокурор, като напомни и друго изказване по време на предизборната кампания.
По думите на Цацаров оповестяването на акцията в деня за размисъл не е било произведено от прокуратурата, но заради това, че прокуратурата е била поставена под огромен медиен натиск, се е наложило оповестяването на информацията по случая. За акцията първо съобщи ТВ7, а в изборната нощ Мая Манолова потвърди, че акцията е била по сигнал, внесен в прокуратурата от нея.
Досега не сме обвързвали данните от акцията с нито една политическа партия и не виждам защо при липса на такива ни обвиниха, че участваме в сценарий, каза още Цацаров.
Докато не се въведе единен регистър на СРС, този скандал ще се появява постоянно – от избори на избори, каза Сотир Цацаров по време на на лекцията си пред студентите по право в УНСС.
Той смята, че съвременно разследване без СРС-та не може да се води, но е необходимо да се намери балансът между действителната нужда и използването им.
По отношение на личните данни – трябва да има предварителното разрешение за искане за претърсване, изземване и обиски, не - първо чупим вратата и след това взимаме разрешение, каза главният прокурор.
При защитата на свидетелите, Бюрото за защита на свидетели трябва да бъде пряко подчинено на главния прокурор, защото в много от случаите става дума за проблеми, при които трябва да се реагира за часове, посочи той.
Цацаров отбеляза, че върнатите дела поради процесуални нарушения са около 5–6% процента, което е много добре, но процентът на оправдателните присъди е много висок.
Трябва да анализираме цялото досегашно положение, да анализира територия, процент на престъпност, разпределение и трябва да се пристъпи към обединяване на съдебни райони или дори най-крайната стъпка – закриване на ненатоварените такива – трябва да се направи нова съдебна география, каза главният прокурор.
В момента в цялата прокуратура се провежда функционален одит и този одит, с посочване на всичко онова, което не е в положителните страни на нашата работа, трябва да бъде готов до 3 юни, отбеляза той. Ако това бъде направено в срок, до 14 юни, трябва да направи план на действие на прокуратурата и да изготвим стратегии, допълни Цацаров.
Той категорично отказа да участва в дискусията за мястото на прокуратурата - в съдебната или в изпълнителната власт, като посочи, че ако бъде преместена тя ще е като придатък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!