Р ъководството на прокуратурата изпрати писма до четири европейски институции по повод идеята да се закрие спецправосъдието у нас. От прокуратурата казват, че с това намерение се оказва „безпрецедентен политически натиск” (prb.bg).
Според държавното обвинение предложените изменения щели да доведат до блокиране на борбата с престъпността.
Това е поредното сезиране на европейските институции по случай този законопроект, който най-вероятно няма да бъде приет в рамките на този парламент.
Засега реакция от страна на Върховния касационен съд по темата няма. Единствено спецсъдиите се обявиха против измененията.
Депутатът от партия „Изправи се! Мутри вън!”
Татяна Дончева обаче смята, че има сериозни основания да се преосмисли съществуването на спецпрокуратурата и съдилищата.
Прокуратурата може да сезира когото иска, коментира тя пред журналисти новината, че ръководството на държавното обвинение е изпратило писма до евроинституциите заради предложенията за закриване на спецпрокуратурата.
„След серия от арести, които нямат никакво оправдание, освен с използване на част от съдебната система за натиск върху бизнесмени, които трябва да се „откупят” и предвид обстоятелството, че дела срещу истинската организирана престъпност специализираната прокуратура е приключила със спогодби (тези без спогодбите са делата, по които се иска откуп), дава възможност сериозно да се преосмисли съществуването на тези институции”, подчерта Дончева.
Тя ги определи като „инструмент за политически натиск”,
работещи по поръчка на министър-председателя, което било недопустимо. „Най-резонно е”, заключи Татяна Дончева, „общите съдилища в страната да разглеждат всички дела по правилата за подсъдност, съществували години, а парите за специнституциите могат спокойно да се разпределят по другите части на съдебната система”.
Разбира се, съгласна е Дончева, трябва да се направи анализ на резултатите на съществуването на спецсъдилищата и прокуратура и това е можело да стане, ако 45-то НС е имало по-дълъг живот. Според нея, това, че законопроектът е минал през комисия, е само начало. Има воля в следващия парламент да се актуализират пенсиите от 1 януари догодина с приемането на бюджета на ДОО и на Републиканския бюджет. Уточнението Татяна Дончева направи във връзка с породилата напрежение тема за промени в Кодекса за социално осигуряване.
Според нея точката, предизвикала конфликт, не е част от предизборни кампании.
Макар че, „няма как, когато изборите са утре, да не се използва парламентарната трибуна за внасяне на законопроекти, които са един вид лица на политическите сили”.
На първо четене: Закриват специализираните съд и прокуратура
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!