П родължава разследването на трагедията в Елин Пелин, която отне живота на четирима души.
След като доц. Петър Шишков и дъщеря му Кристина издъхната в "Пирогов" с тежки наранявания и обгаряния, в неделя екипите откриха още две тела на мястото на изгорелите складове.
Данните от съдебно-медицинската експертиза сочат, че причината за смъртта им е баротравма, т.е. починали са от взрива. Това съобщи на брифинг в понеделник окръжният прокурор на София Наталия Николова.
Проверяват се всички версии.
"На този ранен етап не бих могла да съм категорична. Причината би могла да е случайно деяние, човешка небрежност, некачествена продукция или умишлено действие", каза още Николова.
По думите ѝ е направен оглед на малка част от местопроизшествието, в близост до склада. Разпитани са осем души. Днес предстоят разпити на още свидетели, включително пожарникарите, които първи са се озовали на мястото. Престои назначаване на ДНК експертиза, допълни Николова.
Тя е категорична, че охранителят, подал сигнал за инцидента, не се е скрил и е дал показания.
"Не можем да кажем, че приключваме с експертизите. Предстои да се присъединят документите от даването на разрешително за строеж на такъв склад. Експерт по взривове може да каже колко фойерверки могат да се съберат на едно място", обясни следовател Иван Делчев, цитиран от NOVA.
По-рано пред NOVA полкoвник Венцислав Велев, експерт по боеприпаси и ракетно въоръжение, СОР „Атлантик“, коментира вероятната причина за инцидента в склада за фойерверки.
"Може да бъде или статично електричество или неизправно пиротехническо изделие, което при подготовката на предстоящото мероприятие може да се е самовзривило”, заяви той.
Запитан дали е възможно да има предварителна подготовка на пиротехническите изделия, с които е боравено, той изтъкна, че това е търговска дейност на частно дружество, което е длъжно да контролира качеството на своята продукция.
„Уместно е да се спомене и за ролята на качеството на използваните припаси”, каза Велев.
Обучението на специалисти по боеприпаси в България е прекратено около 2000-та година, каза той и призова да бъде възстановено обучението във военния университет в Шумен. Там има учебно-материална база, която все още е запазена, има и преподаватели в активна възраст, които са с нужната квалификация.
„Искам да призова Министерство на отбраната да възстанови тази специалност, защото има много складови райони в страната, които са потенциално опасни, ако не се поддържат”, допълни Велев.
По думите му ролята на армията в конкретния случай, след като приключат там всички пожарни дейности, свързани с пиротехниските изделия, е да извозат невзривените пиротехнически изделия на безопасно място. След това те да бъдат утилизирани и унищожени, уточни полковникът.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!