Р азследването за изнудване, по което е задържан строителният предприемач Велико Желев, е изпратено по компетентност в Софийска градска прокуратура, съобщиха от пресцентъра на Софийската районна прокуратура. Така е преценил прокурорът по делото, с оглед събраните доказателства.
Зам.-районният прокурор от СРП Борислав Георгиев даде информация по-рано пред журналисти за случая със задържания бизнесмен Велико Желев. Той потвърди, че наблюдава разследване за нанасяне на телесна повреда, което впоследствие е преквалифицирано и към момента е за изнудване на бивш служител на Велико Желев. По данни на МВР Желев го е накарал да подпише документи с невярно съдържание.
Иззети са веществени доказателства, документи и компютри от обискираните имоти, предава NOVA.
Престъплението е извършено от трима души. Бивш служител на дружество, свързано с Желев, е бил принуден да подпише документи с невярно съдържание. Те са свързани с имуществено разпореждане - поемане на задължения, като става въпрос за отношения в рамките на дружеството, обясни Георгиев.
Наблюдаващият прокурор предстои да прецени дали се касае за престъпление, което трябва да разследва Софийска районна прокуратура или Софийска градска прокуратура. Все още не е изяснен характерът на телесната повреда, по първоначални данни тя е лека, но предстои заключението на медицинско лице.
Действията на полицията продължиха почти до полунощ.
От снощи полицейски патрул е поставен до вилата на строителния предприемач Велико Желев в курорта „Св. св. Константин и Елена". Полицията изпълнява разпореждане на МВР, свързано с разследването и до този момент няма да предприема други действия.
Претърсиха офиси в София и имот във Варна на известен бизнесмен
"Арестът на Велико Желев ме изненада, защото големият проблем в строителството и нередностите в пътния сектор са на държавата като възложител. Именно тя е допуснала незаконно строителство при ремонтите на републикански пътища в периода от 2018 до 2021 г., извършвайки основен ремонт, скрит като текущ. По този начин е нямало никакъв контрол". Това коментира пред Българското национално радио служебният министър на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков, цитиран от пресцентъра на Министерството.
Велико Желев е бивш шеф на Агенция „Пътна инфраструктура”. В момента е председател съвета на директорите на фирма „Хидрострой”, която получи поръчката за 360 млн. лева за строежа на тунела под Шипка. Фирмата, която е основана през 1962 г., се занимава основно с асфалтиране на пътища, ремонти и зимно поддържане. Консорциум от фирми, начело с „Хидрострой”, пое изпълнението на проекта за Северната скоростна тангента. А преди около седмица служебният регионален министър Иван Шишков направи проверка на този обект, като бяха взети проби от асфалта. По-късно Шишков каза, че липсва една трета от асфалта, който е по проект.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!