П рестъплението за което сме образували е общото такова по служба с вероятен корупционен елемент. Касае се за специалната цел да се облагодетелства определено лице - конкретният лекар нарушител или директорът на лечебното заведение, където са установени нарушенията. Можем да приемем, че се касае за корупционно престъпление, заяви в „Здравей, България“ говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Прокуратурата разкри фрапиращи нарушения на закона в Изпълнителна агенция "Медицински одит" през изминалия ден. Затова бе образувано наказателно производство за престъпления по служба в агенцията.
Това е органът, който прави проверки и търси нарушения в системата на здравеопазването. Сега прокуратурата търси нарушенията в него.
Установени бяха 11 смъртни случаи в различни болници, за които агенцията е извършвала проверки, но прокуратурата не е била сезирана.
Скандал: "Медицински одит" скрил смърт на бебета
Директорът на агенцията Златица Петрова (която здравният министър вече отстрани от поста), е поставяла резолюция „Маловажност“ на тези случаи и така те са били приключвани, без да се сезира прокуратурата, обясни Арнаудова.
Арнаудова каза още, че са събрани доказателства за „комуникация” на определени медици със служители, извършвали проверки по сигнали за лекарски грешки.
„На въпросните служители са били давани наставления за това как да извършат дадена проверка. Били са карани да подправят изготвени вече доклади към констативни протоколи. Ние вече разполагаме с въпросните документи”, посочи Арнаудова.
Сигналът за нарушенията, които „Медицински одит“ извършва бе подаден в прокуратурата от бившия главен секретар на агенцията Димитър Евлогиев.
Един от фрапиращите примери, за които той сезира компетентните органи, е за мъртвородено бебе в болницата в Стара Загора миналата година, за който проверяващите констатират няколко нарушения на персонала. След това обаче случаят бил определен като „маловажен” лично от шефката на „Медицински одит” Златица Петрова.
Пред Nova Евлогиев каза, че е подавал не един, а редица сигнали за нередности в дейността на агенцията.
„Колегите проверяващи се оплакваха от намесата на ръководители в работата им. Екипи от по 2-3 човека констатират нарушения и всичко завършва с едно голямо нищо. После те обясняваха, че поради намеса на даден ръководител, са се въздържали да съставят актове”, каза Евлогиев.
Той поясни, че въпросната схема се осъществявала заради вътрешни правила, според които решението на проверяващите се съгласува с различни хора на ръководни длъжности.
„В сигналите си съм написал, че това корупционна среда, която създава предпоставки за злоупотреби”, заяви Евлогиев.
Ден, след избухналия скандал, директорът на болницата в Стара Загора д-р Йовчо Йовчев каза, че той и колегите му сами са подавали сигнали към проверяващите. Лечебното заведение всъщност е едно от най-често проверяваните в страната.
Един от последните случаи, по които агенцията все още не се е произнесла, е свързан със смъртта на новородено.
„На 15 януари 2018 г. жена родила плод с нарушения в дишането и сърдечната дейност, проявили се веднага след раждането. Детето постъпва в Клиниката по неонатология, а лечението му продължава два месеца и половина. В средата на април настъпва смъртта на новороденото. Ръководството на болницата се самосезира след публикации в медиите и изисква проверка от „Медицински одит”, обясни д-р Йовчев пред Nova.
Той изрази надежда заключения по случая ще има до края на юни.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!