До главния прокурор сме внесли сигнали за различни нарушения в 10-12 университета, прокуратурата не се е произнесла по никой от тези сигнали, защото проверките са продължителни, съобщи пред журналисти министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.
Той уточни, че сигналите са подадени още при встъпването му в длъжност през ноември 2009 г.
Има натрупване през годините на много оплаквания от университети, а някои случаи ще станат известни в близките месеци, посочи министър Игнатов.
По думите му
най-фрапиращият случай
е свързан с това какво се случва с български студенти, учили няколко години в чужбина, които искат да се прехвърлят в наш университет.
Понеже има несъвършенства във финансирането на висшите училища, те си определят такси за тези студенти. Тези такси са твърде високи в медицинските университети и техните ръководства се оправдават с това, че издръжката за обучение е много скъпа, отбеляза образователният министър.
Сергей Игнатов даде пример, че български студенти, завърнали се у нас, са натоварени с 3000 евро такса, като държавната такса в тези хуманитарни науки е 300-400 лв. Ако завърнал се български студент от чужбина отиде в медицински университет, може да плати и много повече, добави той.
Някои университети работят с фирми посредници, които набират студенти от ЕС. Тези студентите плащат на касата на университета толкова, колкото иска държавата, но на фирмата плащат тарифа, "която върви по старата схема, когато гражданите от ЕС не плащаха като български граждани", каза министър Игнатов.
Всички тези
сигнали са дадени на прокуратурата,
защото проблемът, че българите не се
чувстват българи в собствената си страна
е много тежък.
Но вината е и наша,
тъй като не са координирани нормативните актове, посочи Сергей Игнатов. Той отбеляза, че тази промяна ще бъде включена в новия закон за висшето образование.
Има и внесени сигнали за съмнения за различен вид корупция, които са свързани със Закона за обществените поръчки, съобщи министър Игнатов.
Според него има много тежки случаи, при които например ректорски ръководства определят цена, когато даден студент иска да напусне университета и иска да си получи дипломата за средно образование. Тогава са му искани 1000 лв., а тази диплома принадлежи на съответния студент, посочи министърът.
По думите на
Сергей Игнатов
университетите са искали
незаконни дарения
и такси и при преместването у нас на студент от едно държавно висше училище в друго. Тези такси са варирали между 3000 и 5000 лв., добави министърът.
Вадим "бисерите" от учебниците и много скоро ще ги обявим на специална среща, каза още Игнатов.
Той съобщи в петък, че за да се стигне до пренаписване на учебниците, първо трябва да се приеме новият закон за средното или за училищното образование. Днес обаче уточни, че учебниците няма да могат да се пренапишат за новата учебна година.
Министър Игнатов каза, че е възмутен, тъй като "дискурсът се появява твърде рано в детската глава". "Дискурсът ми е любима дума, защото е плод на едно постмодерно дърдорене", добави той.
На тази среща ще разкажем за написаното в учебниците, като положението в тях тук-там е много лошо - езикът не звучи много възпитателно и не е съобразен със света на децата, каза министърът.
Той коментира
и
дисциплината в училищата.
Според него, за да я има, трябва цялото общество да се ангажира, не само "законът, училището и "лошият" учител".
Помолил съм експертите да измислят система, която да е действена по отношение на дисциплината в училище. Тази система трябва да е свързана и с финансови санкции за родителите, с възпитателни мерки, но да не се унижава достойнството на учениците, отбеляза Сергей Игнатов.
По думите му още от първия ден в училище трябва да има едни ясни правила за дисциплината. Искаме да се разбере, че дисциплината в училище е проблем и отговорност на цялото общество, посочи Игнатов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!