П рокуратурата е образувала досъдебно производство за оказан натиск върху наблюдаващите прокурори по разследването за пране на пари, отпусни за строителството на лот 5 от автомагистрала "Хемус", съобщи на брифинг в Съдебната палата Невена Зартова, административен ръководител на Софийската градска прокуратура /СГП/, предаде БТА.
Тя съобщи, че се
проверяват действията на ръководителя на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" /ГДБОП/ Калин Стоянов,
който е заплашвал работещите по случая прокурори. Зартова каза, че събраните материали по случая са изпратени по компетентност на Софийска районна прокуратура като незабавно вчера дежурен прокурор е образувал досъдебно производство за извършване на престъпление за това, че е направен опит да бъдат склонени прокурори от СГП да нарушат свои служебни задължения във връзка с правораздаването.
За това престъпление Законът предвижда наказание лишаване от свобода от една до шест години,
информира Зартова. Тя посочи, че дежурният прокурор е дал конкретни указания по разследването, като след събиране на достатъчно доказателства за вината на определено лице, ще се пристъпи евентуално и към изготвянето на постановление за привличането му към наказателна отговорност.
Десислава Петрова, говорител на СГП, каза, че е
упражнен "безпрецедентен натиск върху наблюдаващите прокурори по това дело".
Тя припомни, че разследването се води от 3 ноември т.г. от екип от двама разследващи полицаи в ГДБОП под ръководството и надзора на екип от трима наблюдаващи прокурори от СГП.
Петрова разказа за
провела се среща в сградата на ГДБОП
между директора на ГДБОП Калин Стоянов, разследващите полицаи по делото, двамата наблюдаващи прокурори, заместник на градския прокурор и оперативни работници. "На тази среща директорът на ГДБОП Калин Стоянов с неподходящ тон се е обърнал към наблюдаващия прокурор с реплики, които са били в смисъл, че тя [наблюдаващият прокурор] слага край на разследването като отказва да изпълни исканията на защитата, както и че за това ще й бъде търсена отговорност", съобщи Петрова.
Всички призиви и опити на прокурорите да се спазва добрият тон,
поясненията, че те действат в рамките на закона и вътрешното си убеждение, че съгласно разпоредбите на наказателно процесуалния кодекс прокурорът е този, който води разследването и взема решения по него, както и че влизането в конфликт не е в интерес на разследването, са останали нечути от директора на ГДБОП, информира Петрова.
По думите ѝ Калин Стоянов е продължил с репликите в същия смисъл и накрая е напуснал стаята, с което срещата е приключила. Колегите прокурори са шокирани от тази ситуация, коментира Десислава Петрова.
Рашков: Разследването за "Хемус" ще доведе до промени
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!