М ножество шофьори и граждани са подавали сигнали в МВР за искане на такса "почерпка" на граничен пункт "Калотина".
Средно от 800 до 1 000 евро на смяна са събирали задържаните. Това обясни Сийка Милева, говорител на главния прокурор относно акцията на ГКПП "Калотина" в четвъртък.
При нея бяха задържани над 30 митнически служители и гранични полицаи, както и началникът на пункта.
Арестуваха шефа на ГКПП "Калотина" и над 30 митничари (Видео)
"Всеки митнически инспектор заделял по 50 евро от исканите пари и ги предавал лично на ръка на началника на митническия пункт. Останалата сума се разпределяла между митническите инспектори и полицаи", каза Милева.
"Производството е образувано през май 2019 г.", обясни още Милева. Групата е действала от началото на 2019 г. и имала строго изградена пирамидална структура, начело на която бил шефът на "Калотина" - Райчо Соколов.
"Участниците са искали различни парични средства от водачи на превозни средства, предимно от турски граждани. Искали са пари и от български граждани, които транспортирали хранителни стоки и влизали в България", обясни Милева.
Срещу това митничарите и граничарите не извършвали реален физически контрол на товара.
В дирекция "Вътрешна сигурност" на МВР постъпиха множество сигнали от чужди граждани за искани подкупи на ГКПП Калотина.
Това обяви на брифинг директорът на дирекцията Стефан Банков.
"Гражданите, треперейки, дойдоха със своята самоличност и заявиха, че на територията на ГКПП Калотина не е възможно да се премине без да се плати. Единственият начин да преминат пункта, без да платят, е, повтарям - да прелетят", обясни случая Стефан Банков.
Според него митническите служители и граничните полицаи са арогантни в отношението си към преминаващите. "Развалят пари, дори вземат и монети, когато не им достигат, съгласно тяхната такса", каза още Банков.
Той подчерта, че прави впечатление, че две от лицата, които заемат високи постове на граничния пункт, пътуват почти всеки ден по 700 километра, за да работят.
"Това обстоятелство поражда въпроса откъде имат тези доходи, за да си позволят пътуването".
Четвъртък беше нормален ден за Специализираната прокуратура, която е призвана да се бори с организираната престъпност и корупцията.
Това заяви на брифинг ръководителят на Специализираната прокуратура прокурор Димитър Петров.
Към момента Специализираната прокуратура преценява на кои от задържаните лица ще бъдат поискани мерки "задържане под стража".
"От нашите действия може да се направи извод, че митничарите са "слабостта на Специализираната прокуратура", каза Петров.
Той припомни, че в годините има доста лица, задържани с осъдителни присъди. В края на миналата година имаше осъдителни присъди по отношение на 9 лица. В началото на седмицата е внесен обвинителен акт и срещу митничари от Варна-Запад.
"С нашите действие оправдаваме изцяло очакванията на обществото", заяви в заключение прокурор Петров
Защо задържаха митничари на „Калотина”
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!