Н ад половината язовири са в частично неизправно състояние, сочи проверка, разпоредена от прокуратурата. Днес бяха публикувани и резултатите от проверката.
Няма наказани за неизпълнени предписания, каза заместник-главният прокурор Ася Петрова. Вместо да бъдат глобени, на нарушителите са издадени нови предписания, допълни тя.
Близо 80 язовира са в предаварийно състояние.
Само в 11 случая агенцията по метрология и технически надзор (ДАМТН) е направила опит да санкционира нарушители.
205 язовира са опасни за населението. Масово не се спазват предписанията от агенцията, констатирала прокуратурата.
Министри: У нас има над 2000 проблемни язовира, стихията в Бургаско дойде "от небето"
Според Ася Петрова в закона за водите има записани текстове, с които от агенцията могат да налагат глоби. Само шест акта за нарушение обаче са издадени по отношение опасните 200 язовира.
Язовир преля, във Врачанско се молят да не ги залее
След като през март потърсихме помощ от министерството на икономиката за проверка на ДАМТН, едва сега получихме доклад от проверката, каза Петрова. В него обаче министерството подкрепя агенцията в тезата, че не могат да бъдат налагани принудителни мерки.
Според прокуратурата действията на ДАМТН били тежко укорими
Ремонти на яз. Бели Искър все още не са започнали, макар да има констатирани отдавна проблеми. Отговорността кой да ги прави се прехвърля между няколко организации. За това и прокуратурата преди няколко дни е сезирала държавата и общината да предприемат спешни мерки.
Започва процедура, която може да завърши с глоба за министъра на регионалното развитие и благоустройството
за това, че не са предприети действия по укрепването на язовира. Прокуратурата смята, че КЕВР бърка в преценката си, че концесионерът не трябва да инвестира в укрепването на язовира.
В началото на заеданието на правителството днес премиерът Бойко Борисов съобщи, че е получил писмо от главния прокурор във връзка с направените проверки по язовирите. Той е изпратил писмото до министрите на околната среда, на икономиката, на регионалното развитие и до кмета на София с искане да се изпълнят препоръките по възможно най-бързия начин и уточни, че "по принцип препоръката е за язовир "Бели Искър".
От Министерството на регионалното развитие и благоустройство съобщиха, че е осигурена безопасната експлоатация на язовир „Бели Искър“ чрез поддържане на по-ниско водно ниво. На язовирната стена ще бъде извършена реконструкция за постигане на по-висока сеизмична устойчивост, допълват от министерството.
През 1999 г. Столична община отдава на концесия яз. „Бели Искър“ на "Софийска вода" за срок от 25 години
Плащанията по концесионния договор от страна на Софийска вода постъпват изцяло по сметка на Столична община. Явно е, че концесионерът „Софийска вода“ желае единствено да печели на гърба на българите. Концесионерът постоянно повишава цените на водата за крайните потребители, а когато има нужда от ремонтни дейности на използваните съоръжения, същите трябва да бъдат извършени от и за сметка на гражданите и държавата, а не от онзи, който печели от тях от продажбата на вода – „Софийска вода“, заяви областният управител на Софийска област Илиан Тодоров в позиция, разпространена до медиите.
Той посочва, че именно затова министър-председателят Бойко Борисов резолира писмото от главния прокурор Сотир Цацаров не до Областния управител на Софийска област, а до министрите на икономиката, на екологията, на регионалното развитие и до кмета на София, които да предприемат незабавни мерки и да изпълнят препоръките по възможно най-бързия начин.
Искат да ми прехвърлят чужди отговорности и дългогодишната безотговорност на държавата относно яз. „Бели Искър”, подчертава Тодоров. Кой е по-удобен за прокурор от Областния управител, излъчен от ПП „Атака“, допълва областният управител на София.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!