Д а бъдеш учител е професия, която изгражда основите на възпитанието и разбирането за света при младите хора. Това само по себе си е една важна и благородна работа, изискваща обич и себераздаване от тези, които са приели мисията да изграждат и насърчават ползотворни личности в обществото. Затова и не трябва да се подминават действията, които по един или друг начин благодарят и оценяват стореното от всички учители в страната.
На провелата се този месец церемония по награждаване на Годишните награди за образование на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, бяха отличени най-добрите учители, директори и училища за 2021 г.
Те впечатлиха със своите дейности и успешни проекти независимото жури, чиито представители са талантливият журналист и продуцент Георги Тошев, директорът на 51. СУ „Елисавета Багряна“ в София – Асен Александров, експертът Наталия Митева, мениджър „Образование и социални въздействие“ в Телелинк Бизнес Сървисис, и преподавателят по информационни технологии в столичното 1. СУ „Пенчо П. Славейков“, с над 20 години опит в професията - Искра Георгиева.
Призът „Учител на годината“ получи Нигяр Наим, която е главен учител по немски език в Езикова гимназия „Христо Ботев“, гр. Кърджали.
Страстта към преподаването г-жа Наим открива още от ранна детска възраст благодарение на нейния баща, който също е учител. Израснала е в малко родопско село, където единствените българи били нейните преподаватели в училище. Именно тези просветни личности са били неин пример за подражание и вдъхновение.
Те ѝ предоставят не само знания, но разкриват пред нея и красотата на „омайния български език“. Именно те запленяват г-жа Наим към изучаването на езици и това я мотивира да завърши специалност „Български език и немски език“ в Пловдивския университет.
Днес тя е преподавател по немски език в ЕГ „Христо Ботев“ - гр. Кърджали и има за цел не само да преподава трудния немски език, но и да събуди интерес сред учениците към знанието, както нейните учители са го пробудили преди години у нея.
За г-жа Наим подкрепата на учителя към неговите ученици се състои в това да им помага да открият и осъзнаят кои са важните неща в живота и да изградят свое мнение. Според нея учителите са вечните ученици и постоянното усъвършенстване и непрекъснатото развитие трябва да са нещо естествено при тази професия.
Г-жа Наим споделя, че иновацията трябва да се развива всеки учебен час, за да достигне знанието до ученика и да предизвика неговия интерес, да разгърне потенциала му, а не да покаже колко много знае учителят.
„Като преподавател трябва да усещаш къде да застанеш спрямо потребностите на ученика - пред него, за да му показваш пътя, до него, за да вървите заедно и след него, за да го „побутнеш“ и мотивираш. Ако като учител имаш този усет и си правилно позициониран спрямо нуждите на конкретния ученик, значи си иновативен“, споделя преподавателката Нигяр Наим.
„Иновацията може да се случи и с маркер на бяла дъска, може да е точната дума в нужния момент, може да е мотивираща усмивка или поглед в труден момент“, допълва още тя.
На церемонията отличия в категорията „Учител на годината“ получиха и старши учителят по география и икономика и икономически дисциплини в 19. СУ „Елин Пелин“, гр. София - Мирела Петкова, както и главният учител по история и цивилизации във 2. СУ „Акад. Емилиян Станев“, гр. София – Николай Данев.
На награждаването провело се в Старосел, бяха връчени награди и на победители в категориите „Училище на годината“ и „Директор на годината“. Освен тях бяха връчени и две специални награди - за най-добро представяне на състезанието Kangaroo Global Linguistics от училище/школа и за изключителни постижения в образованието.
Всички победители в Годишните награди за образование на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България може да видите тук, а снимки от специалната церемония по награждаване може да разгледате тук.