М инистърът на здравеопазването проф. Николай Петров смята, че системата на българското здравеопазване не е чак толкова лоша, колкото хората мислят и дори по определени показатели е отличник.
ВАС отмени Националната здравна карта
Семерджиев развенча пръстовия отпечатък в болниците
„По определени показатели здравеопазването е отличник, а по други показатели – не е толкова добре.
Трябва да се идентифицират проблемите, там където ги има.
България има добре развита болнична система, която е оборудвана с модерни технологии. Имаме и лесен достъп до лекари специалисти”, коментира в студиото на „Здравей, България” той.
По думите му обаче трябвало да се помисли какво стои зад лошото отношение на обществото към лекарите и сестрите, на сестрите към пациентите. Министърът разкри, че младите лекари, с които се срещал, изтъкнали това като голям проблем.
А как може да се справят болниците с дълговете?
„Трябва да се намерят приходи и да се оптимизират разходите без да пада качеството. Болниците трупат дългове, защото има лимити от НЗОК, а болницата няма право да върне пациент. Трябва да бъде ясно разписано кой е спешен пациент”, каза още проф. Николай Петров.
И изчисли, че за да успеят болниците да компенсират загубите от бюджета си, трябва добър мениджмънт.
Министърът призна, че базовите заплати на лекарите наистина са ниски – 700-800 лв., но над това заплатата или общия приход на лекаря расте по линия на клинични пътеки.
„В силно работещите болници, заплатите са доста големи.
В болници, които са с по-малко пациенти и има малък приход от Касата, там заплащането е по-малко“, разясни той.
Москов: Държа реформата да продължи
Москов се закле, че нито една болница няма да бъде закрита
Целия разговор гледайте във видеото горе.
А как се спасяват животи отвъд бюджетния лимит? Екип на NOVA е бил на нощно дежурство в „Пирогов”, където разчетените средства са свършили още преди седмица. Болницата обаче продължава да работи и да трупа дългове.
Миналата година през "Пирогов" са преминали близо 9000 неосигурени. 6247 от тях така и не са се разплатили с болницата.
Оставили са ѝ дълг - по нейни сметки - около 400 хил. лв. По данни от болницата, 80% от надлимитните пациенти са спешни.
В университетската болница „Професор – доктор Стоян Киркович” в Стара Загора карат всички жертви на пътни катастрофи, промишлени аварии и финансови кризи. Тя е изборът на неосигурените пациенти в региона.
Най-големите загуби, трупа спешното ѝ отделение. А
когато осигурените са в много тежко състояние, и най-скъпата клинична пътека не покрива разходите
по спасяването им. И болницата надхвърля лимита си – с по 100 хил. лв. на месец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!