„Още в началото на пандемията имаше опасения за по-тежко протичане и по-лоша прогноза на COVID-19 при хората, живеещи с ХИВ, поради по-високата честота и риск от усложнения на инфекции с други познати респираторни вируси. Всъщност, първите данни от САЩ, Южна Африка и Великобритания бяха противоречиви и не показваха значими разлики в тежестта на протичане и нуждата от интензивни грижи при ХИВ-позитивни и ХИВ-негативни лица. Новитe обобщени анализи, които се базират на данни от стотици проучвания и милиони пациенти, обаче, показват повишен риск от тежко протичане на инфекцията, COVID-19-свързана хоспитализация и смъртност при хората, живеещи с ХИВ, дори и в условия на контролиран ХИВ вирусен товар”.
Дълъг COVID-19: Ето кои хора са най-застрашени и защо
Това посочва проф. д-р Мария Николова, дмн в интервю – част от кампанията „Плюс мен“ на МЗ за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу COVID-19. Проф. Николова е председател на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН и завежда Националната референтна лаборатория по имунология и отдел „Имунология“ в Националния център по заразни и паразитни болести.
Тя отбелязва, че най-новото проучване, по данни от Глобалната анонимна платформа на СЗО, включващо 197 479 пациента от 38 страни, установява, че независимо от терапията, хората, живеещи с ХИВ, са с 15% по-голям риск от тежко или критично протичане на COVID-19 и 38% по-голяма вероятност от летален изход след хоспитализация. В сравнение с общата популация, при хората, живеещи с ХИВ, много по-често е налице поне едно хронично придружаващо заболяване, което допълнително усложнява протичането на COVID-19.
Инфекцията с COVID-19 може да доведе до тази болест
Проф. Николова посочва също, че данните от ново изследване показват, че неваксинирани ХИВ позитивни лица развиват симптоми на „дълъг“ COVID след прекарана инфекция до четири пъти по-често от ХИВ негативни, които не са ваксинирани. Най-често хората, живеещи с ХИВ, се оплакват от лесна уморяемост (42%), мускулни болки (24%), проблеми с концентрацията (42%), проблеми със зрението (21%) и нарушен сън (34%).
„Хората с имунен дефицит, независимо от произхода му, са уязвими към всякакви инфекции, включително със SARS-CoV-2. Същевременно пациентите с лекувана ХИВ инфекция отговарят много добре на имунизация с регистрираните ваксини и развиват адекватен антитялов и клетъчен отговор. Това превръща ваксинирането им в приоритетна задача. И не на последно място – ваксините не просто предпазват от тежко протичане на инфекцията, но има данни, че значително намаляват проявите на „дълъг“ COVID“, категорична е проф. Николова. По думите ѝ при ХИВ инфекция са противопоказани единствено живи ваксини, но такива няма сред регистрираните ваксини срещу SARS-CoV-2. Тя подчертава, че няма никакви данни за неблагоприятни взаимодействия между ваксините срещу COVID-19 и предекспозиционната профилактика (PrEP) или антиретровирусната терапия срещу ХИВ.
9 признака, че може да сте заразени с COVID-19
Председателят на Консултативния съвет по ХИВ/СПИН съветва хората, живеещи с ХИВ, да използват летните месеци, за да се ваксинират. „Така те ще са спокойни през есенния сезон, когато може да се очаква увеличаване на честотата на инфекции и евентуално – поява на нови варианти“, обяснява проф. Николова, като допълва, че прилагането на бустер е препоръчително за хората с умерен и тежък имунен дефицит, за хората, живеещи с ХИВ, над 50-годишна възраст, както и за онези, които са били имунизирани с ваксината Janssen (Johnson & Johnson).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!