"По-умните противници на президента предпочитат, вместо да водят битка, да го държат настрана, пасивен. За тях така е най-изгодно". Това заяви пред NOVA проф. Александър Маринов, бивш председател на Стратегическия съвет към президента Румен Радев. Той коментира напрежението между институциите и политиците и обвиненията срещу Президентството.
Относно думите на Илияна Йотова, че атаката срещу Румен Радев е заради отказа му да стане част от "сглобката", проф. Маринов каза, че след като го е казала, значи има основание за това.
"За кожата на един президент": Йотова с коментар за войната с Радев
Той коментира и дали допуска, че бъдещ партиен лидер ще говори за корупция, ще нарича Президентството "тъмно място" и държавният глава - "Мистър Кеш", без да има нещо.
"Цялата тази реторика предполага отговорност. Или ще се потвърди и тогава замесените ще носят отговорност, или няма да се потвърди и цялата отговорност ще понесе онзи, който изрича тези неща. Говорим за политическа отговорност на високопоставен в парламента и в една от системните партии човек", каза Маринов.
Мирослав Севлиевски: Очевидно е желанието на Пеевски - да се идентифицира като алтернатива на Радев
"Дори в България има сериозно значение дали един човек ще се окаже лъжец и клеветник. Пеевски не е от най-популярните политици. От 5% одобрение не знам къде по-надолу можеш да паднеш. Но със сигурност с агресивното си поведение, нетипично за ДПС, той ще създаде проблеми не само на себе си, но и на своята партия. Това е обвинение на лице, което заема официална позиция, ангажира и партията. Рано или късно ДПС ще вземе отношение", каза проф. Маринов.
Той отбеляза, че обвиненията за "Пътя на Копринката" се търкалят от години.
Радев: Няма да коментирам „г-н Магнитски”. Пеевски: Диктатурата му свърши
Запитан дали Радев все пак трябва да даде обяснение за Копринков и Ушев, Маринов каза: "Не отивай да се бориш с прасе в кочината, защото и двамата ще се изцапате, но на него това ще му достави удоволствие. Ясно е, че това е опит да бъде овъргалян президентът, да бъде нарушена неговата репутация. Но той няма за какво да дава обяснения", каза Маринов.
Той не очаква да има процедура по импийчмънт.
Пеевски за Радев: Диктатурата му свърши
"И гласове има, и заявления има, но първо няма основание. Тези, които опитат да го направят, ще се сблъскат с липса на конституционни и правни мотиви. Това е дискредитиращо само по себе си. Второ - дори да допуснем, че го започнат, ще направят огромна услуга на президента. Той ще е несправедливо атакуван, с користни подбуди, с цел да бъде елиминиран като опонент. След това нещата отиват в КС. Да допуснем, че минат и през КС – какъв ще бъде резултатът? Бившият президент излиза и прави своя партия. Г-жа Илияна Йотова като вицепрезидент довършва мандата. Или може би и на нея ще ѝ искат импийчмънт? Какво ще се случи тогава? Каква ще е ползата за тези, които са го инициирали?", коментира Маринов.
Градският прокурор на София отговори на Пеевски: Дело "Кешгейт" в СГП няма
По думите му, докато е в президентската институция, Радев няма да направи партия. А по темата за запазената търговска марка "Движение Трети март" Маринов заяви, че нужда от алтернатива има.
"Тук трябва да разглеждаме нещата в една двустранна връзка. Въпросът не е само зад кого ще застане президентът, а кой ще застане зад президента. Ясно е, че мнозинството българи не одобряват сегашното състояние на партийно-политическата система и по тази причина не гласуват. Голяма част от тях търсят някаква алтернатива. Тя ще се появи, независимо дали покрай президента, или нещо друго", смята проф. Маринов.
Радев: Цялата режисирана истерия издава страх от нова партия
Той определи като "огромна спекулация" обвиненията срещу Радев по отношение на вижданията му за външната политика.
"Така нареченият евроатлантизъм на сглобката е алиби, фасада. Една част от тях познаваме добре. Какви евроатлантици са те? Не са имали никакви проблеми да поддържат делови и политически отношения с Русия. Един подари кученце на Путин, а другите изобщо не са били такива убедени евроатлантици през годините. Президентът според мен е привърженик на европейската ориентация на България, която обаче има друг смисъл - на пълноценен, достоен, суверенен член на Европейския съюз и НАТО, който отстоява своите интереси", каза Маринов.
Пеевски пита: Защо прокуратурата не оповестява данни за проверки в президентството?
Относно службите той заяви, че управляващите взаимно не си вярват, за да дадат контрола един на друг.
"Те биха искали да ги вземат от президента, но не могат да си позволят да си ги дадат. Никой не иска да предприеме такива стъпки преди да е ясно какво ще се случи. А те не могат да се спогодят по този въпрос и затова според мен няма да има движение по темата", каза Маринов.
Целия разговор гледайте във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!