К оклюшът е най-опасен до поставянето на първата ваксина при новородените. Семействата, които очакват майката да се върне с новороденото, трябва също да бъдат ваксинирани. Това каза проф. Тодор Кантарджиев в ефира на NOVA.
„Хора, ваксинирайте си децата“, призова професорът.
Проф. Ива Христова за коклюша: Потвърдените случаи са 175, очаква се заболеваемостта да расте
Има ли риск от епидемия от коклюш: Какви са симптомите и колко продължава карантината
Той поясни, че световната практика е бременните след шестия месец да се ваксинират. Жените може да си поставят ваксина и преди забременяването.
Кантарджиев допълни, че до 40 дни е най-добре бебето да бъде само с майката, за да не се заразява.
Хора, които са ваксинирани преди повече време, може да пренасят заболяването или да се разболеят. Първите симптоми може да се проявят 6-7 дни след контакт със заразен.
Две бебета от Кюстендил са починали след заразяване с коклюш
Проф. Кантарджиев отбеляза, че типчните симптоми на коклюша са пристъпна, "магарешка" кашлица, продължаваща повече от 10 дни, повръщане и кръвотечение от носа. Лечението е с макролидни антибиотици. Ако такива не се приемат, кашлицата може да продължи с месеци.
Всичко, което трябва да знаем, за да се предпазим от коклюш
Междувременно кметът на Кюстендил Огнян Атанасов коментира обстановката със заболяването в града. Той каза, че в общината няма доказани нови случаи на коклюш. Властите започват информационна кампания за ползата от ваксинацията срещу заболяването.
Именно от Кюстендил са първите две жертви на коклюша - бебета на около месец. Смята се, че са се заразили от друг човек, който е карал коклюш безсимптомно.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!