"Още миналия месец почина 28-годишен мъж от менингококова инфекция в Пловдив, но никъде не се отрази и не се взеха мерки. Поради тази причина това, което се случва сега е нормално като последици".
С микробиолога и епидемиолог проф. Тодор Кантарджиев разговаря Елена Дремова от Vesti.bg.
Потърсихме го по повод починалото 11-месечно бебе в София от същото заболяване.
11-месечно бебе е починало след менингококова инфекция в София
"За съжаление и друго дете на 13 години е в много тежко състояние, на апаратна вентилация в София, заради менингококофа инфекция. Освен това мога да потвърдя и за още едно болно двумесечно бебе, което е в Пловдив", споделя проф. Кантарджиев.
По негови думи болестта може да засегне не само децата, но и възрастните.
"Обикновено имаме около 30 случая на заболели от менингококова инфекция на година, но трябва да се знае, да се търси и да се реагира бързо. Сега след като настана шум, хората могат да бъдат спокойни, защото ще се вземат строги мерки", обяснява Кантарджиев.

Той разкри, че в момента всички случаи, за които се има съмнения, трябва да бъдат изследвани в Катедрата по Микробиология в Пловдив, тъй като там са разработили програма - Бързи методи за диагносика на менингококова инфекция.
"Абсолютно всички случаи на тази болест, доказани или не, трябва да бъдат проверявани там", категоричен е проф. Кантарджиев.
Епидемиологът съветва хората да дезинфекцират ръцете си, както и повърхностите. Освен това всички, които са били в контакт със заразените, трябва да си направят изследвания и да им бъде предписан антибиотик.
"Ако се появи в детски колективи менингококово носителство, трябва да се дават задължително антибиотици - преди години давахме на цели класове и цели гимназии", споделя проф. Кантарджиев.
По думите му симптомите на менингококовата инфекция са висока температура, дезориентираност, главоболие, възможно е и повръщане, както и вдървяване на врата.
"Сковаването на врата се казва Вратна ригидност и това е най-опасния симптом. Случи ли се, незабавно трябва да се вземат радикални мерки", категоричен е проф. Кантарджиев.
Менингококовите инфекции – какво трябва да знаем?
Разпространение и причинител
Всяка година в света се регистрират около 500 000 случая на инвазивни менингококови инфекции, като пикът съвпада със сезона на респираторните заболявания. Основният причинител е бактерията Neisseria meningitidis, позната като менингокок. Тя може да доведе до мащабни епидемии, като шест от нейните 12 серогрупи (A, B, C, W, X и Y) са особено опасни. Най-висок риск има в т. нар. „менингитен пояс“ в Африка, който се простира от Сенегал до Етиопия.
Как се предава инфекцията?
Заболяването се разпространява по въздушно-капков път при контакт със заразени лица или здрави носители на бактерията. Заразяването става чрез кихане, кашляне или близък контакт. Най-уязвими са децата до 6-годишна възраст, а разпространението на инфекцията се засилва през есента, зимата и пролетта.
Двете най-тежки форми на заболяването са:
Менингит – характеризира се с внезапно висока температура, силно главоболие, повръщане, а при възрастни – фотофобия и нарушено съзнание.
Менингококов сепсис – проявява се с внезапен обрив по тялото и крайниците, като при тежки случаи може да доведе до животозастрашаващи усложнения, включително синдрома на Waterhouse-Friderichsen и висок риск от летален изход.
Кога е необходима ваксинация?
Препоръчва се ваксинация за хора, които пътуват до високорискови зони, включително менингитния пояс в Африка и държави с епидемична активност. Някои страни изискват задължителна ваксинация за определени групи, например студенти или поклонници, посещаващи Мека.
Ваксината е препоръчителна и при локални епидемии, причинени от менингококи от серогрупи A, C, W-135 или Y.
Каква ваксина се използва в България?
У нас се прилага конюгираната ваксина Nimenrix, предназначена за защита срещу серогрупите A, C, W-135 и Y. Тя е одобрена за деца над 6 седмици, юноши и възрастни.
Дозировка:
Бебета (6 седмици – 6 месеца): две дози, с интервал от два месеца.
Деца над 6 месеца, юноши и възрастни: една доза.
Възможни странични ефекти
Сред най-честите реакции след ваксинация са загуба на апетит, раздразнителност, сънливост, главоболие, повишена температура, болка и зачервяване на мястото на инжектиране, както и обща умора.
Ваксинацията остава най-ефективната превенция срещу тежките последици на менингококовите инфекции.