В България няма съмнителни проби на маймунска шарка. В световен мащаб случаите са се увеличили доста, почти двойно в рамките на седмица. Касае се за разпространение по места. Основната част са в Европа. Това обяви в ефира на NOVA NEWS директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
Потвърдиха първи случай на маймунска шарка в Румъния
Маймунската шарка се предава при близък контакт, един човек не може да зарази много хора. Няма опасност за обществото, само за рисковите групи, добави специалистът.
Според проф. Христова маймунската вариола може да се предаде по въздушно капков път от много близо.
Лабораторни тестове потвърдиха първия случай на маймунска шарка в Гърция
"Основният механизъм на предаване е кожата, чрез съдържанието на обрива. Затова много пъти се заразява сексуалния партньор, при контакт в семейството или медицинския персонал", обясни тя.
И допълни, че обривите основно са в областта на гениталиите при хомосексуални и бисексуални мъже.
"Сред симптомите са увеличение на лимфните възли, температура, главоболие, болки в гърба и силна отпадналост. Медиците трябва да са запознати с вида обрив и да могат да разпознаят тази шарка. Когато има обриви, да не се осъществява контакт. Бременните и имунокомпрометираните са рисковите групи. Основно заразените са мъже от 20 до 40 години", посочи още тя.
Пет неверни твърдения за маймунската шарка
По-рано бе съобщено за първи потвърден случай на маймунска шарка в Румъния.
Става въпрос за 26-годишен мъж от Букурещ, уточни министерството. Той е бил диагностициран с болестта след лабораторни изследвания. Пациентът се е разболял преди четири дни, а снощи се е явил в болница.
Мъжът е в добро състояние, получава симптоматично лечение и се намира в изолация. От анамнезата става ясно, че партньорът на заразеното лице е пътувал в последно време в няколко страни в Европа, където съществуват редица случаи на инфекция с маймунска шарка.
През месец май имаше още две подозрения за заразени с маймунска шарка румънски граждани - жена на 43 години от Радауц, Североизточна Румъния, и румънец, който беше настанен в болница в Атина, но и за двата случая стана ясно в последствие, че става дума за варицела.
Маймунската едра шарка е вирус, който се предава на хората от животни, като симптомите включват треска, обрив и подути лимфни възли.
Повечето случаи на заразени хора с вируса са в Централна и Западна Африка, където болестта е ендемична.
На 20 май обаче стана ясно, че заболяването е установено в много други държави, сред които Великобритания, Испания, Белгия, Франция, Швеция, Италия, Австралия, Германия и Канада.
На 29 май проф. Радка Аргирова, вирусолог и съветник на министър-председателя на България Кирил Петков по въпросите свързани с пандемията, посочи, че в България не е регистрирана маймунска шарка до момента и страната ни не би трябвало да е заплашена.
На 4 юни здравните власти в Истанбул, Турция, предупредиха, че са регистрирали няколко предполагаеми случая на вируса на маймунска шарка
На 10 юни Гърция официално потвърди първия случай на маймунска шарка в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!