О т много години големият процент от учениците ни, завършващи училищното образование, избират да учат в българските висши училища, които предлагат качествено образование. Това заяви пред журналисти ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Анастас Герджиков на национална конференция "Взаимодействието и сътрудничеството между средното и висшето образование - фактор за ефективна и пълноценна подготовка на педагогическите кадри", организирана от Синдиката на българските учители (СБУ).
Същевременно по време на конференцията министърът на образованието и науката акад. Николай Денков заяви, че около 50 процента от студентите в България успяват да се дипломират. Това е свързано със системата, която работи и по света, за широк достъп на входа висшите училища и след това "пресяване" по време на следването, каза той.
Преди 20 години създадохме много тясна връзка между средното и висшето образование и тя е свързана с държавните зрелостни изпити, каза проф. Герджиков. Те направиха възможно това, че във всички български висши училища да виждаме нивото на кандидат-студентите още преди те да са кандидатствали с университетски изпити, обясни проф. Герджиков.
На въпрос дали все повече държавните зрелостни изпити трябва да се използват за приемен изпит в университетите, проф. Анастас Герджиков отговори, че университетските изпити трябва да се запазят само в регулираните специалности - право, медицина, архитектура и т.н. "В същото време, от 20 години повтаряме, че ако направим наистина добри зрелостни изпити, държавните зрелостни изпити трябва да са вход за висшите училища. Това е полезно не само за средното образование, а е полезно и за висшите училища, защото тогава още по-ясно ще се види нивото в съответното висше училище", коментира проф. Герджиков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!