В сряда облачността ще бъде значителна и на отделни места ще превали слаб дъжд. През деня ще има временни разкъсвания и намаления на облачността, главно – над Южна България. Ще духа слаб, в Източна България – до умерен, вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 19 и 24 градуса. Атмосферното налягане ще се задържи почти без промяна – по-ниско от средното за месеца.
Над Черноморието
ще има разкъсана облачност, преди обяд – предимно значителна, когато на места, главно по северното крайбрежие, ще превали слаб дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат 21-22 градуса, колкото е и температурата на морската вода. Вълнението на морето ще бъде 2-3 бала.
ВИЖТЕ ЧАРЪТ НА ЕСЕНТА В СНИМКИ
В планините
ще бъде облачно, със слаби валежи от дъжд. Ще духа слаб югозападен, по най-високите върхове на Рила и Пирин – умерен, западен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще е около 15 градуса, на 2000 метра – около 9 градуса.
В четвъртък
ще духа слаб, в Източна България – до умерен, югозападен вятър и дневните температури ще се повишат още малко. Ще бъде предимно облачно, главно в следобедните часове на много места от запад на изток ще превали. По-късно през деня в Западна България вятърът ще се ориентира от северозапад, ще се усили и с него за кратко ще проникне по-хладен въздух.
В петък
все още на отделни места в източните райони ще превалява слаб дъжд, но от запад облачността ще се разкъсва, до вечерта чувствително ще намалее. Ще духа умерен, в Дунавската равнина – и временно силен, северозападен вятър.
Автомобилни експерти пък предупредиха, че есенният дъжд поставя допълни изисквания върху гумите заради риска от аквапланинг. Те дадоха и полезни съвети за шофиране в есенното време.
Какво е аквапланинг и защо е опасен?
Докато лятото преминава в есен, вечерите стават по-тъмни и валежите от дъжд зачестяват. Пътищата с дупки в тях могат да бъдат опасни както преди, така и след обилни валежи: рискът от аквапланинг се увеличава, когато водата насъбрала се върху пътната настилка няма време да изсъхне. Под гумата се образува водна възглавница, когато шарката на протектора не може да премахне водата между гумата и пътя. Това кара гумите да изгубят сцеплението си, както и управляемостта, поради което шофьорът не може вече да контролира автомобила.
Аквапланингът може да изненада дори и най-опитните шофьори, тъй като, за жалост, е невъзможно да се упражни предварително, предупреждават експертите. Те съветват, че сега е моментът всеки шофьор да провери състоянието на гумите си и налягането в тях.
С цел да се намали риска от аквапланинг е нужно да смените гумите си, когато дълбочината на протектора падне под 4 мм, съветват специалистите. В допълнение към състоянието на гумите, налягането в тях също е важен фактор. Ако налягането в гумите не е достатъчно, те може да не запазят формата си във водата. Това ще направи колата по-податлива на аквапланинг.
Избягвайте изпреварванията и локвите
В допълнение на висококачествените летни гуми, това което се случва между седалката и волана също е изключително важно. Нужно е да намалите скоростта си, когато шофирате на дъжд, категорични са автомобилните експерти. Те съветват допълнително намаляване на скоростта, когато шофирате през локви на пътя. Когато това е възможно, нужно е да се опитате да избягвате коловозите и дупките, тъй като в тях обикновено се събира вода. Също така не се препоръчва изпреварване. Автомобилът може лесно да влезе в аквапланинг, когато се наложи да минете през коловози, докато сменяте лентата.
Ако въпреки тези предпазни мерки, все пак колата ви попадне в аквапланинг, специалистите съветват: На първо място запазете спокойствие. Следващата стъпка е да отпуснете газта и да натиснете съединителя надолу с цел да забавите колата и да възстановите сцеплението.
Спирачките няма да помогнат, тъй като само допълнително ще намалят сцеплението. И не на последно място – дръжте кормилото изправено, за да избегнете попадане в канавка или насрещното платно, когато сцеплението се възстанови.
Всичко за времето у нас и по света можете да намерите на Sinoptik.bg
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!