П родупчени автомобилни гуми и части - менте. Некачествени и крадени авточасти заливат борсите и онлайн платформите за продажба.
Опасно ли е да ремонтираме автомобила си с части с неясен произход, провери NOVA.
Регистрираните сервизи у нас са около 6700. Според бранша обаче броят им е много по-голям и част от услугите се предлагат „на черно”. Сметките показват, че предвид възрастта на автомобилния парк се налага кoлте да минават по 3-4 пъти годишно, което прави 40 000 ремонта на ден.
Според техници все по-често шофьорите попадат на некачествени, многократно употребявани и дори неизползваеми части при ремонтите на старите коли. А 40 % от колите у нас – или около 1,5 млн. – са на възраст над 20 години и са потенциално опасни на пътя.
Така мъж купува гуми втора ръка през сайт за обяви, получава гумите по куриер, при прегледа не установява проблеми. Гумаджията обаче установява, че се отваря малка дупка. Оказва се, че той не може да си вземе парите, а такива като, измамени от същите търговци, са много. От КЗК казват, че не могат да помогнат, защото е измамен от физическо лице.
Често хората са измамени от ниската цена.
В автосервизите понякога отказват да монтират тези части, които имат дупки или други проблеми. От бранша настояват всяка част да има документ за произход.
Втора употреба може да са частите като калници, врати, броня.
Най-сериозен е рискът с части от ударени коли.
За да сме сигурни в частите трябва да искаме документи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!