Продадохте ли фирмата си, г-жо Желева? Това настояваха да узнаят евродепутатите повече, отколкото идеята й за борба с хуманитарните кризи при изслушването на българския кандидат за еврокомисар Румяна Желева в ЕП.
Едва започнало, изслушването създаде прецедент и Желева е първият кандидат-комисар, от когото бе поискано да изясни проблем около евентуален конфликт на интереси още преди да е направила встъпителното си изявление.
По-рано през деня от БСП съобщиха, че са открили конфликт на интереси при Желева, тъй като през 2007 г., когато е избрана за евродепутат от ГЕРБ, тя е била и управител на търговското дружество "Глобал консулт".
Това е противоречие на Закона за избор на членове на Европарламента, тъй като те нямат право да извършват едновременно с това друга дейност.
Справка в търговския регистър (BRRA.bg) показва, че до 22 април 2009 г. Румяна Русева Желева е била едноличен собственик и управител на фирма "Глобал Консулт". На тази дата тя е продала дяловете си в дружеството, които са на обща стойност 5000 лв. (минималния капитал за ООД по това време), на Ивета Колева и Светослав Донев.
Тогава е сменено и името на компанията - сега тя се казва "Ауто Спа".
Холандският депутат от Партията на европейските социалисти Тайс Берман попита Желева конкретно защо не е обявила в декларацията си за конфликта на интереси, че е запазила фирмената си дейност и след като е била избрана за евродепутат, което е в противоречие със законодателството.
От групата на Зелените веднага също поискаха информация по темата, а германският депутат Франческа Келер попита Желева дали смята, че е достатъчно прозрачна.
Желева се защити, като заяви, че няма какво да крие, декларирала е каквото е трябвало, когато е трябвало и това може да бъде проверено. Освен това, заяви тя, в България действат финансови институции, които биха ме санкционирали, ако имаше такова нарушение.
Този отговор обаче не беше задоволителен
и въпросът отново бе повдигнат от евродепутатът от Зелените Джудит Саргентини.
Желева обясни, че е очаквала въпроса и е приготвила голямо досие с официални документи на български и на английски език, с което евродепутатите биха могли да се запознаят.
Изпитването очевидно я изнерви и тя няколко пъти премина на български. Дори предложи сама да заведе всеки желаещ в България, за да проверят регистрите и дори да се запознае със съпруга й.
От обясненията на Желева стана ясно, че по времето, когато е избрана за евродепутат, въпросната фирма не е извършвала никаква дейност, а цялата дискусия около възможният конфликт на интереси е провокирана от писмо, изпратено от българския евродепутат Антония Първанова до ЕК, заяви Желева.
Тогава
изслушването излезе от установените рамки
и думата беше дадена на Първанова, която присъстваше в залата в качеството си на зам.-председател на група на Алианса на либералите и демократите за Европа и евродепутат от НДСВ.
Това, което казва Желева, просто не е вярно
В документите, които предоставя, се казва, че е работила за фирмата до 2007 г., когато всъщност е била нейн управител до 2009 г., което в България е противозаконно, заяви Първанова. Фирмата не е била продадена, а само преименувана и Желева все още държи 60% от нея, заяви евродепутатът.
Дискусията за евентуалният конфликт на интереси отне около час от иначе тричасовото изслушване.
След неколкократно повторение на едни и същи въпроси и отговори председателстващата заседанието Ева Жули се съгласи с Желева, че целта на събирането е друга, а именно - да се оценят познанията й по ресора, за който кандидатства - международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи.
Имало ли е или не конфликт на интереси ще проверява междупартийна група в парламента. Тя ще поиска от Европейската комисия всички документи за бизнес интересите на Желева и ще ги анализира.
Това решение нанася тежък удар върху нейната кандидатура, пише ДПА.
Първите коментари на евродепутатите от комисията, изслушала Румяна Желева, са, че
представянето й е било крайно незадоволително
"Тази вечер няма да изпратим писмо с препоръка до председателя на парламента Йежи Бузек за одобрението на Желева. Все още очакваме изяснения от нея, защото отговорите й бяха незавоволителни", коментира Тайс Берман.
Според Джудит Саргентини представянето на Желева не било достойно за еврокомисар и българското правителство би трябвало да номинира друг за поста.
Други депутати от комисията са окачествили представянето й като "недоброто" заради неубедителни, общи отговори по въпроси, свързани с професионалните качества и годност като комисар.
БТА цитира участник в изслушването, според когото "по въпросите, по които трябваше да говори, мога да кажа, че голяма част от евродепутатите в комисията изслушаха много трудно и мъчително нейните обяснения по задаваните въпроси".
Междувременно парламентарният лидер на ЕНП Жозеф Дол заяви, че продължава да има доверие в Желева.
В. "Дневник" пък цитира депутата от ЕНП Михаел Галер, според когото партията продължава да стои зад кандидатурата на българката. "Изслушването протече в отровна атмосфера, която не беше благоприятна за Желева. В крайна сметка обаче тя изрази достатъчно готовност да изчисти подозренията, беше взела със себе си и огромна папка с документи. Обнадежден съм, че ще бъде одобрена", е казал Галер.
След изслушването Румяна Желева даде кратка пресконференция, на която отбеляза, че за нея то е било "демократично упражнение от висока класа", че е уверена в положителния резултат и че ако бъде утвърдена за комисар, ще има много възможности да работи заедно с Европейския парламент по въпросите на хуманитарната помощ и реагирането при кризи.
Какво ще стане, ако не одобрят Желева
Разширено бюро на комисията по развитието трябва да изготви писмено становище по кандидатурата й до председателя на Европейския парламент. Бюрото обаче обяви, че отлага решението си с 24 часа.
В това време евродепутатите ще очакват от председателя на ЕК Жозе Барозу и от юридическите служби на европарламента да се запознаят с фактите и документите за евентуален конфликт на интереси на Желева.
Ако становището е отрицателно, кандидатурата автоматично ще бъде отхвърлена.
В такъв случай съветът на председателите (на политически групи) на ЕП ще решат как да се процедира по-нататък.
Една възможност е да се поиска от председателя на ЕК да представи друг кандидат. Той може или да смени ресори, или иска да му бъде предложена друга кандидатура от страната, предложила неудачната.
Днешният ден е труден за председателя на Европейската комисия. В един ден двама кандидат комисари се показаха много слаби, заяви зам.-председателят на Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент Ханес Свобода.
Освен Румяна Желева той имаше предвид и Алгирдас Шемета от Литва, на когото бе предложен ресорът митническа и данъчна политика и борба с измамите. Състоялото се днес негово изслушване също не мина добре.
Окончателната позиция на Европейския парламент по кандидатурите ще стане известна най-рано в началото на идната седмица.
Изслушването на българската кандидатка за еврокомисар Румяна Желева предизвика
силно разочарование в България,
където бяха предавани на живо по радиото нейните отговори на въпросите на членове на комисията по развитието, предаде Франс прес.
Според коментари, излъчени по радиото и телевизията, кандидатурата на Румяна Желева, външен министър на България от юли 2009 г., може да не бъде одобрена.
Има фундаментална разлика между правенето на политика в Европейския съюз и в България, подчертава анализаторът Владимир Шопов, имайки предвид конфликта на интереси, който не бе признат от Желева.
Представянето й бе жалко, тя не знаеше за какво става дума и даваше един и същи отговор на поставените въпроси, каза по националното радио бившият външен министър Ивайло Калфин, сега депутат от групата на социалистите в Европейския парламент.
Тя излъга българския парламент и наруши българските закони, преди да излъже Европейския парламент, добави той, цитиран от АФП.
Политологът от Софийския университет Васил Пенев упрекна госпожа Желева, че не знае къде е Аденският залив и че се е объркала, говорейки за сомалийско правителство. Той я иронизира, че е готова да "разговаря с умерените талибани в Афганистан".
Политологът изтъкна и липсата на подкрепа от депутати от Европейската народна партия, към която принадлежи управляващата в България партия ГЕРБ.
Според него представянето й пред Европейския парламент петни образа на България, отбелязва АФП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!