Н а този етап не се налага актуализация на бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) заради разходите за медицинско обслужване и здравно осигуряване на бежанците.
Това каза заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков по време на съвместното заседание на парламентарните комисии по здравеопазване и по правата на човека и жалбите на гражданите.
Десислава Атанасова от ГЕРБ постави въпроса какви средства ще са необходими за медицинско обслужване и здравно осигуряване за бежанците и има ли опасност да се стигне до актуализация на бюджета на НЗОК заради средствата, които са необходими за осигуряване на ваксини и здравни осигуровки на бежанците.
Заместник-министърът на здравеопазването обясни, че бежанците имат права и задължения на български граждани. Ако един бежанец е нает на работа, той си поема вноските, уточни Пенков.
На този етап, предвид броя на бежанците, средствата, които трябва да се отделят за тяхната здравна помощ, едва ли ще са в такъв размер, че да се наложи актуализация на бюджета, каза и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев.
Той обаче изрази притеснението си, че кризата с бежанците в последния месец се задълбочава
"Ако се запази тази тенденция, очакваме до края на 2013 година над 11 хиляди бежанци.
От началото на годината границата на България са преминали 5815 нелегални имигранти, които са задържани, по-голямата част от тях търсят закрила“, заяви Йовчев.
На въпрос от "Атака" дали България трябва да затвори границата си, вътрешният министър каза, че никога не би препоръчал на когото и да било да затвори границите. Единственото, което е обмислено и са разработвани варианти да направим такъв разчет с усилване на хора и средства, така че да не допуснем физически нелегално преминаване на нашата граница. Към момента една такава стъпка би струвала 11 млн. лв. на месец, посочи Цветлин Йовчев.
Той обаче уточни, че такова решение би трябвало да бъде взето от Народното събрание.
В отговор на друг въпрос дали е вярно, че бежанците са извозвани до нашата територия от турските служби, министър Йовчев каза, че няма доказателства да обвини властите в южната ни съседка, че правят нещо целенасочено в тази посока.
Междувременно заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков заяви, че
няма данни за епидемични взривове или инфекциозни заболявания сред бежанците.
За момента е регистрирано едно дете, болно от хепатит "А", което е настанено в инфекциозно отделение.
Заместник-министърът на труда и социалната политика Лазар Лазаров пък заяви, че в регистрационно-приемателния център на столичния бул. "Монтевидео" е оказано съдействие на 135 деца бежанци, които не са придружени. Той уточни, че това са данни от края на септември.
В съвместното заседание на двете парламентарни комисии участва и новият председател на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев. Предишният шеф на агенцията бе отстранен от длъжност преди дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!