Н а прага сме на нещо, което не се беше случвало от години. Преди месец на конгрес в Чикаго са представени резултатите от изследвания, според които вече има ефикасно медикаментозно лечение за хора с ранен стадий на болестта на Алцхаймер. Това обяви в ефира на "Здравей, България” неврологът от МБАЛ "Александровска” проф. Лъчезар Трайков.
След 18-месечен прием на въпросните лекарства 70% от пациентите изчистват вредния белтък в мозъка, който причинява заболяването.
Лекарството е преминало фазата на въздействие върху малък брой пациенти. Предстои база Б2, която е наблюдение на над 700 пациенти от различни страни. Пускането му вероятно ще е след 6-7 години, поясни неврологът.
Проф. Трайков подчерта, че у нас всеки може да се изследва за Алцхаймер. Диагностиката се покрива по клинична пътека и е напълно безплатна.
Проблемите на пациентите, страдащи от болестта на Алцхаймер и други състояния, свързани с деменция са включени в Националната здравна стратегия 2020.
Това заяви през месец май здравният министър Кирил Ананиев.
Един от трите основни приоритети на Национална здравна стратегия 2020 е "Създаване на условия за здраве за всички през целия живот".
В него са представени политики, насочени към различните възрастови групи, както и към отделни групи от населението - хора с увреждания, с психични проблеми, уязвими групи.
Отразена е и констатацията, че в България все още липсват адекватни здравни и социални политики и услуги за болните с деменция и техните семейства. С оглед на това е заложено като необходимо да се развие система за ранна диагностика на дементните състояния, когато може да се прецени рискът от развитие на дементен процес и да се изработи план за грижи, които да забавят прогресиращия ход на заболяването.
Около 100 000 българи са с някаква форма на деменция, твърди проучване от 2014 г.
"Здравната и социалната ни системи не са готови за предизвикателството", заяви Ирина Илиева - изпълнителен секретар на Гражданско сдружение "Алцхаймер България".
Тя уточни, че прави извод на основата на свое социологическо проучване на прооблема. Потърпевшите от заболяването са два-три пъти повече, защото за болните се грижат техни близки и роднини, поясни Илиева.
България застарява, а деменцията е болест на третата възраст, което означава, че сега функциониращите 13-14 дома за дементноболни са крайно недостатъчни, коментира тя. В световната медицинска практика се обръща все повече внимание на пред деменните симптоми, а у нас откриваме болестта в напреднал стадий, твърди Илиева.
Според изследването този, който се грижи за близък с деменция, отделя по 15 часа на ден за болния. 21% от семейства с болни се справят сами, половината - с помощ от друг.
Само една пета имат възможност да платят за помощник, като средствата се движат от 267 лв. до 800 лв. месечно. Проучването показало, че в 63 на сто от домакинства с болен от деменция се появяват повече конфликти, във всички има тревожност, а 70% от тях - никога не ходят на почивка.
Хората искат да има в градовете центрове за дементно болни със специализиран персонал, каза Илиева.
В Германия използват пресъздадени апартаменти от Студената война в борбата с Алцхаймер
Деменцията е най-големият страх за хората на и над 55 години
Над 46 милиона души по света живеят с деменция
Учени откриха нов метод на борбата с Алцхаймер
Как да се предпазим от деменцията?
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!