Нова Концепция за по-добро здравеопазване прие днес Министерският съвет.
Тя предвижда в извънболничната помощ реален 24 часов достъп до лекар и свободен достъп до тесни специалисти.
Запазва се сегашният солидарен модел на здравно осигуряване. НЗОК ще остане единствената институция, която ще разпределя средствата от задължителните здравни вноски.
Успоредно с това се предвижда да се подобрят условията за развитието на доброволното здравно осигуряване.
Сред основните акценти в Концепцията е развиването на задължителна национална здравна карта. В нея ще се посочат не само вида, броя, дейността и разпределението на лечебните заведения в страната, но и нуждите на населението от центрове за високотехнологични методи на диагностика и лечение.
Здравната карта ще определя и нужния брой болници, които НЗОК може да финансира.
Предвижда се промяна в статута на държавните болници - преобразуването им от търговски в публични дружества,
планирано е и въвеждането на нов метод на финансиране на болничната помощ, така наречените Диагностично-свързани групи.
Ще се въведе интегрирана информационна система, която да свързва в реално време информационните системи на институциите и изпълнителите в сферата на здравеопазването.
В лекарствената политика ще се въведат единни стандарти за рационална лекарствена употреба.
Основните цели на новата Концепция са подобряването на общественото здраве, преустановяване на задълбочаващите се негативни тенденции в здравеопазването и постигането на по-висока степен на национална здравна сигурност, посочват от правителствената пресслужба.
3 млн. лева ще струва въвеждането на новата система на финансиране на болничната помощ - т.нар. диагностично свързани групи, уточни министърът на здравеопазването Стефан Константинов на пресконференция.
Тези средства ще се използват за купуването на нужното ноу-хау, софтуер, както и за обучение за прилагането им в страната.
Промяната във финансирането на лечебните заведения е заложена в бюджета на НЗОК и ще започне през 2012 г.,
тази промяна ще доведе до по-справедливо и по-ефикасно изразходване на средствата, посочи министър Константинов.
Той отбеляза, че с новата система заплащането на разходите при лечение ще се обвързва с пола, възрастта и тежестта на състоянието на пациентите и придружаващите ги заболявания.
Новият модел ще даде възможност на болниците да получат по-адекватно финансиране на разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай и няма да доведе до намаляване на парите за лечебните заведения, категоричен бе министърът.
Фактът, че никой в Европа не използва клиничните пътеки като метод на финансиране, а все повече се използват ДСГ-та, сам по себе си говори, отбеляза той.
Д-р Ивайло Ваклинов от министерството посочи, че методът на финансиране чрез диагностично-свързани групи е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век.
Сега той съществува в Португалия, Ирландия, Словения, Австралия, Австрия, Белгия, Италия, Швеция, Швейцария и др. Последната държава, в която е въведен този модел е Германия.
По оценка на експерти, системата е една от най-модерните в света и е най-подходящият модел за приложение в страната ни, каза още д-р Ваклинов.
Едно от преимуществата на тази система е, че дава възможност за сериозен контрол в ръцете на болничните мениджъри над медицинската и икономическата работа на болниците.
Здравният министър обеща да работи много усърдно за приемането на нов закон и предприемането на по-твърди мерки срещу тютюнопушенето в съответствие с водещите европейски модели.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!