Проект на Закон за въвеждането на еврото в България бе приет на днешното заседание на Министерски съвет, съобщи служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова.
Припомняме, че законопроектът беше изготвен от междуведомствена работна група в Министерството на финансите, в която участваха представители на всички министерства и заинтересованите страни. Той бе публикуван за обществено обсъждане през март, което обсъждане приключи през април.
Министър Петкова обясни, че законопроектът е внесен сега заради отминалите парламентарни избори. След като е одобрен днес от Министерския съвет, предстои да отиде за разглеждане в 50-ото Народно събрание.
Тя коментира и докладите на Европейската централна банка (ЕЦБ) и на Европейската комисия (ЕК) за 2024 г, според които България все още не е изпълнила основното изискване, за да се присъединим към Еврозоната и да приемем единната валута от 1 януари 2025 година, а именно условието за инфлация.
"Докладите за България са значително положителни, страната ни изпълнява три от четирите цифрови критерии, заложени в Договора за функциониране на Европейския съюз", коментира на брифинга в Министерския съвет министър Петкова.
"Икономическите показатели са стабилност на публичните финанси по отношение на бюджетно салдо и дълг. В България за 2023 г. бюджетното салдо е отрицателно в размер на 1,9% от Брутния вътрешен продукт (БВП), при референтна стойност 3%. Съответно брутният държавен дълг е 23,1% от БВП, при референтна стойност от 60%", разясни министър Петкова.
По отношение на валутния курс припомни, че България е член на валутния механизъм от 2020 г., а курсът е фиксиран на 1,95583.
„Изпълняваме и втория критерий по отношение на валутните курсове. Третият критерий е за дългосрочния лихвен процент. За периода март 2023 г. – април 2024 г. за България стойността на дългосрочния лихвен процент е 4%, при референтна стойност 5,5%", обясни министърът.
„Единственият критерий, който все още България не изпълнява, това е критерият за ценовата стабилност", допълни Людмила Петкова. По думите ѝ очакванията са той да бъде изпълнен не по-късно от края на годината.
Тя подчерта, че след като бъде изпълнен критерият за инфлацията, България ще подаде искане за изготвяне на извънредни доклади от ЕЦБ и ЕК, а ако всички критерии са изпълнени, може да се премине към определяне на дата за присъединяването на България в еврозоната.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!