П арламентът днес прие на второ четене окончателни промени в Закона за концесиите, улесняващи концесията на летище „София“.
Измененията бяха внесени от Министерски съвет. Те са свързани с концесии, при които ще бъдат заложени изисквания за големи по размер инвестиции в публична инфраструктура, както и значителни плащания от концесионера към държавния бюджет.
Измененията прецизират текстовете за солидарната отговорност, начина на разрешаване на спорове между страните, както и основанията за недействителност на концесионния договор.
Някои от текстовете са свързани с обявлението за провеждане на повторна процедура. Законодателят предвижда независимо дали концесията е със или без трансграничен интерес, да се попълва електронен формуляр, публикуван на интернет страницата на националния концесионен регистър.
Парламентът остави и досега действащите разпоредби, свързани с подсъдността. Това стана по предложение на председателя на Правна комисия и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов.
„Оставаме подсъдността, каквато е съобразно последните изменения на АПК. Това означава, че като първа инстанция ще се произнасят административните съдилища, а ВАС ще бъде касационна инстанция. Като такава ще има възможността да уеднаквява практиката на по-долните административни съдилища”, обясни депутатът от ГЕРБ.
Законът за концесиите предизвика реакция от страна на БСП. На пресконференция лидерът на социалистите Корнелия Нинова попита дали се залагат прегради за бъдещо прекратяване на концесията на летище „София”.
Тя заяви, че това навежда БСП на мисълта, че всичко е договорено и концесионерът вече е ясен без процедура за избор.
„Има една клауза в приетите промени, която връзва ръцете на бъдещи управляващи с различно схващане за националната сигурност и за собствеността. Няколко пъти сме заявявали публично, че ако народът ни даде право да управляваме, ще прекратим тази концесия. За да се вържат ръцете за такива бъдещи действия, в сегашните промени заради това наше намерение, се вкарват промени, които затрудняват този процес. А именно България ще трябва да плаща при едно такова бъдещо действие, дори и виновен по договора да бъде концесионера. Изрично се записва, че това ще трябва да се решава в Арбитражен съд“, обърна внимание Нинова.
Говорителят на парламентарната група на „БСП за България” Елена Йончева пък изрази мнение, че с промените в Закона за концесиите държавата е напълно уязвима и не може да защити своя интерес. Тя заподозря, че с промените правителството се готви да даде летище „София” на турска компания.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!