Правото на строеж на лифтове, ски-писти, стълбове за тях, влекове и съоръжения за спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите преместваеми сезонни покрития и други леки второстепенни постройки, се учредява след търг.
Това реши окончателно парламентът с гласувани на второ четене промени в Закона за горите.
Текстът беше атакуван от опозицията, която го определи като силно лобистки, от Синята коалиция дори поискаха президентско вето върху него.
В крайна сметка той бе приет с гласовете на ГЕРБ и четирима независими депутати.
Решението за обявяване на търг е на Министерския съвет - за горски територии, публична държавна собственост, на министъра на земеделието - за територии, частна държавна собственост, или на кмета на общината, след решение на общинския съвет - за горски територии, общинска собственост. Началната цена не може да бъде по-ниска от тази за учредяване право на строеж.
Народното събрание прие, когато обектите са функционално свързани, търгът да се провежда едновременно за всички, като комплекс от съоръжения.
Допуска се обектите да могат да се изграждат и чрез публично-частно партньорство при условия и по ред, определени със закона.
Петър Курумбашев от левицата остро възрази с аргумента, че така се дава възможност търгът да бъде заобиколен и то именно чрез закона за публично-частното партньорство, приет миналата седмица от парламента.
Правото на строеж за изграждане на ски- писти, станции на лифтове и влекове, стълбове за лифтове и др. се учредява за срок до 30 години. След изтичането му построеният обект безвъзмездно става собственост на държавата, респективно на общината.
Давате до живот концесия на едни и същи хора, не се съгласи с поправката Юнал Тасим от ДПС. Според независимия депутат Георги Терзийски този член мирише на лобизъм. Такава е оценката и на "Атака" - Павел Шопов сметна, че "благодарение" на този закон 60-70 млн. лв. ще бъдат спестени на собствениците, желаещи да добавят лифтове и други съоръжения.
Според съпредседателя на Синята коалиция Мартин Димитров, се дава възможност на определени инвеститори - предимно близки до управляващите, да получат концесията. Винаги ще остане въпросът защо точно тези фирми избрахте - ще се започне с Витоша, ще се мине през Банско, добави той. От Синята коалиция попитаха управляващите дали този параграф е консултиран с ЕК.
Председателят на земеделската комисия Десислава Танева увери, че правото на строеж, без промяна на предназначението, за ски-писти, лифтове, влекове, се учредява след търг, като достъп до него има всеки инвеститор, който има интерес.
Танева заяви пред журналисти в кулоарите на парламента, че е с чиста съвест по отношение на текста и неговите разпоредби.
Колегата й Румен Стоилов очаква, ако проектът за Витоша заработи, големи постъпления от преки данъци.
Природозащитници: Поправките в Закона за горите са приватизация за "свои хора"
Приетите днес поправки в Закона за горите ще доведат до непрозрачно разграбване на един от последните обществени ресурси, предупреждават от Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България".
Природозащитниците се обръщат към президента Росен Плевнелиев да наложи вето на промените и ще изпратят сигнал до Европейската комисия за нерегламентирана държавна помощ.
Очакват се и протести на граждани. Във Фейсбук вече се появиха призиви за протест, който да блокира Орлов мост тази вечер.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!