П арламентът прие на първо и второ четене промени в Закона за Българската народна банка (БНБ), с които се цели да се обезпечи правото на защита на членовете на Управителния съвет на БНБ, освен управителя на БНБ, в случай на предсрочно освобождаване.
Измененията бяха приети на второ четене със 162 гласа "за" и 26 "против".
Обезпечаването на това право на защита е свързано и с преодоляване на правни несъответствия, отчетени в Доклада за конвергенция на Европейската централна банка (ЕЦБ) за 2022 г., както и в предходни доклади, и с отразяване на изискванията на законодателството на Европейския съюз (ЕС) към регулаторната рамка за Българската народна банка. С измененията ще се гарантира независимостта на членовете на Управителния съвет на БНБ, като се предвиди те да имат достъп до ефикасни правни средства за защита и възможност за съдебен контрол за законосъобразност на основанията в процедурата за тяхното предсрочно освобождаване.
Отново във връзка с констатация на ЕЦБ, с преходна разпоредба от законопроекта се предлага и изменение в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Цитираната разпоредба предвижда, че установяването на конфликт на интереси с влязъл в сила правен акт е основание за освобождаване от длъжност, освен ако в Конституцията или Устава на Европейската система на централните банки и Европейската централна банка е предвидено друго. С предложеното допълнение се цели постигане на правна сигурност, като се реферира и към специален закон, какъвто в случая е Законът за Българската народна банка.
Отстраняването на правните несъответствия, констатирани в Докладите за конвергенция на ЕЦБ и на Европейската комисия за 2020 г. е една от мерките в Плана за действие, включващ мерки за изпълнение на последващите ангажименти на Република България след присъединяването към Валутния механизъм II (ERM II), се посочва в мотивите към промените.
От "Възраждане" се обявиха "против" законопроекта, но на второ четене част от групата подкрепи измененията. При поисканото прегласуване вече всички от "Възраждане" гласуваха "против" промените.
Преди това Димо Дренчев посочи, че от "Възраждане" смятат, че "тази посока, в която ни бутат, без да питат българския народ, е абсолютно неправилна". България не е готова за еврозоната, българската икономика не е готова за еврозоната, каза той.
"Няма да подкрепим такъв закон, наложен с натиск", допълни депутатът от "Възраждане".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!