Д епутатите приеха на първо четене предложенията на ГЕРБ за промени в Изборния кодекс. "За" законопроекта гласуваха 98 народни представители, "против" –72 и "въздържали се" – 0.
ГЕРБ предлага въвеждане на машинно гласуване във всички секции в страната с над 300 избиратели.
Освен това чрез измененията се дава възможност на всеки български гражданин да избере лично за себе си начина, по който иска да упражни правото си на вот – с машина за гласуване или хартиена бюлетина.
Регламентира се още, че ЦИК е компетентният орган, който трябва да осигури машинното гласуване.
ГЕРБ предлага и създаването на нова глава в кодекса, с която се регламентира провеждането на избори за Велико народно събрание, като се въвежда смесена изборна система. Изборите ще се произвеждат по смесена изборна система, като 200 народни представители се избират по пропорционална изборна система, а останалите 200 по мажоритарна.
Управляващата партия настоява при обявена извънредна епидемична обстановка в страната изборният ден да може да бъде удължаван до 48 часа, като сроковете, свързани с отчитането на изборните резултати, се удължават пропорционално на срока на удължаване на изборния ден, се предлага още в проекта за изменение на кодекса.
На вниманието на народните представители бе поставен и друг законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
Проектозаконът бе внесен от ДПС, но бе отхвърлен от залата на първо четене. ДПС предлагаха премахване на разпоредбата за задължително гласуване, както и опцията "Не подкрепям никого". От Движението настояваха още да бъдат въведени отменените правила за образуване на избирателни секции в чужбина.
"В епидемична обстановка тези машини ще се дезинфекцират, възможно е и да се повредят", аргументира предложението за смесено гласуване Цвета Караянчева. Като друга причина тя посочи и по-възрастните избиратели, които не са свикнали да боравят с такива устройства.
"Предвиждате машинно гласуване, което е нещо хубаво, но го въвеждате по вашия си начин – некадърно", заваляха критики от депутата от БСП Явор Божанков. Според опозицията в текстовете на законопроекта има много въпроси за изчистване, правейки ги объркващи, а изпълнението – трудно.
За БСП всичко това има една единствена цел – управляващите да прехвърлят на ЦИК евентуалния провал на машинния вот.
Същата теза донякъде застъпиха и от ДПС.
"Управляващото мнозинство в законодателния орган да не прехвърлят топката на ЦИК", настоя Йордан Цонев, подчертавайки, че изборната комисия не разполага с такива възможности.
Според председателят на движението Мустафа Карадайъ единствено държавата трябва да закупи машините, да изработи софтуера, да обезпечи сертифицирането, както и правилната им експлоатация и съхранение. "Само така ще бъде гарантирана сигурността на вота", смята той.
"Вие обричате машинното гласуване на провал с този проект", обвини Карадайъ управляващите от парламентарната трибуна, според когото е недопустимо възлагането на технически дейности на изборната комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!