В ъвежда се 10-годишна абсолютна погасителна давност по отношение на частните задължения на физическите лица, решиха депутатите с одобрените на първо четене промени в Закона за задълженията и договорите.
Автори на предложението са депутати от „Обединени патриоти”, чийто мотив е фактът, че България е останала единствената държава в Европейския съюз, в която все още няма законова възможност за фалит на физически лица.
Законови промени слагат край на дълговото робство
С новите текстове се дава възможност човек да се освободи от своите изискуеми задължения след изтичане на определен период от време, за да се премахне фигурата на вечния длъжник.
„Често дългът се прехвърля върху децата, с което тази дългова верига няма край”, мотивира предложението от парламентарната трибуна депутатът Искрен Веселинов.
Сиди: Законът за личния фалит в готов
С въвеждането на 10-годишната абсолютна погасителна давност няма да се промени действащият режим за 3 и 5-годишна давност на определени задължения и длъжниците ще могат да се възползват и от нея.
Защитени са в достатъчна степен и интересите на кредиторите предвид дългия срок, в който могат да съберат вземанията си, смятат вносителите.
Абсолютната давност ще важи във всички случаи, освен, когато задълженията са отсрочени или разсрочени, както и ако са натрупани чрез „неоснователно обогатяване”.
В момента 10-годишна абсолютна давност се прилага само за задълженията на гражданите към бюджета по линия на публичните държавни вземания като данъци и осигуровки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!