О съждането на нацизма трябва да бъде абсолютно задължително, извинението в случая е най-добрият подход, каза президентът Румен Радев пред журналисти днес в отговор на въпрос. Преди това той бе гост на конгреса на Съюза на народните читалища.
"На 9 май поздравих целия български народ за победата над нацизма. Болшинството от политиците не го сториха, а сега всички казват, че има проблем. Според мен историческата ревизия от последните години позволява пълзяща индулгенция на нацизма. Това е проблемът. Точно заради тази индулгенция днес виждаме и такива скандали", заяви президентът.
Той подчерта, че не приема подхода на властта с уклончивите коментари, "при които те се измъкват, отчитайки професионализма на хората. Не там е въпросът, а дали ние осъждаме тези явления, или не", добави Радев.
Оставка в кабинета заради нацистки поздрав
Симеонов с оставка при две условия, нов нацистки скандал в кабинета
Той обаче бил обнадежден от българското общество и от неговата реакция.
"Някак си се внушава, че ако си обикновен гражданин е допустимо да снимаш, да се шегуваш, но станеш ли във властта изведнъж това става абсолютно забранено. Не става въпрос за позицията, която заемаш в обществото. Всички сме част от това общество независимо дали сме обикновени граждани или политици. Тези роли се сменят много бързо, както виждаме. Особено в наше време. Никой не се съмнява във високия професионализъм на тези хора, но проблемът е на друго място", допълни Радев.
На въпрос какво би трябвало да направи властта, за да не "действа уклончиво", президентът отбеляза, че това е въпрос на морален избор и всеки сам решава.
„Нямам нищо общо с фашизма. Не съм нацист. Не съм съгласен с идеологията",
коментира днес в "Събуди се" по NOVA уволненият зам.-министър Павел Тенев. Вижте още от неговия коментар във видеото:
Държавният глава коментира и темата, свързана с искането на председателя на ВКС Лозан Панов за среща с него по повод на случващото се в съдебната система.
"Господин Панов знае много добре какви са формите на моята намеса. За мен държавата е силна институционално, когато всички институции работят според закона и проверките, които иска той, трябва да се извършат от тези институции, които имат съответните правомощия и по механизмите, които са описани в закона - ВСС, инспекторатът към него и анкетна комисия в парламента. Аз ще изкажа моето становище и за правосъдната реформа, отворен съм за диалог и смятам, че наистина трябва да има един сериозен дебат" заяви президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!