С голяма избирателна активност и огромно мнозинство хората в Трън отхвърлиха „общинският съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми”.
Общо 93% от гласувалите се противопоставят на добива на злато на територията на общината, съобщиха от Общинската избирателна комисия.
Избирателната активност достигна 59,7%, при минимален праг, за да бъде признат референдумът за валиден, от 40%. До урните отидоха 2081 души, от които 1935 отхвърлиха златодобива.
Всички 21 избирателни секции започнаха и приключиха работата си навреме, а изборният процес премина без сигнали за нарушения.
Президентът Румен Радев приветства гражданите на община Трън за решението им, като посочи, че проблемът има национално значение и вотът утвърждава здравето и чистотата на природата като основни ценности на нашето общество.
Решението за референдума бе взето на заседание на Общински съвет - Трън, проведено на 21 април 2017 г., във връзка с предложението за инвестиционно намерение и предстоящата експлоатация на находищата на ценни метали в общината и вследствие на създаденото обществено напрежение по темата.
Въпросът, на който мнозинството от гласуващите отговориха положително, бе: „Против ли сте община Трън чрез общинския съвет да одобрява устройствени планове, определящи територии за добив и обработка на метални полезни изкопаеми?”
Резултатите от допитването могат да бъдат обжалвани от инициатора на референдума или от областния управител в срок от 7 дни след оповестяването им.
Референдумът се проведе след като Административният съд в Перник отхвърли жалбата на областния управител срещу решението на общинските съветници да се допитат за мнението на хората в общината.
Инвестиционното намерение за добив на злато в района беше заявено от „Евромакс сървисиз” ЕООД. През септември миналата година в Общинския съвет на Трън беше внесена подписка с 1300 подписа в подкрепа на инвестицията. След проверка на ГРАО обаче се оказа, че много от подписите не са валидни. А общинският съвет на Трън единодушно реши да проведе местен референдум за проблема. Инвеститорът обаче обжалва в съда решението.
„Евромакс сървисиз” обяви, че приема резултатите от местния референдум в Трън като очаквани на фона на масираната манипулативна кампания сред местното население. Според инвеститора обаче отклоняването от законово установената процедура за разглеждане на такива инвестиционни проекти е разочароващо за бизнес климата в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!