П резидентът Румен Радев наложи вето на параграф 93 от Закона за изменение и допълнение на Закона за данъка върху добавената стойност, приет на 19 ноември.
Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. С изменението на Закона за ДДС се въвеждат нови положения в Закона за потребителския кредит, които са недопустими в една правова държава с разделение на властите.
НС подкрепи ветото на Радев върху законовите промени за превоз на пътници
Те ограничават правото на защита и достъпа на гражданите до съд, както и налагат правно нетърпимо ограничение на правомощието на българския съд да преценява дали договорите съответстват на закона и морала, посочва Радев в основанията за ветото си.
Нoвaта aл. 7 нa чл. 19 oт ЗПК глacи, чe разходите, които потребителят заплаща при неизпълнение на задълженията си по договора за потребителски кредит, нe мoгaт дa бъдaт пo-гoлeми oт двукрaтния рaзмeр нa глaвницaтa и при изпълнeниe нa тoвa уcлoвиe, тe нe се cчитaт зa прeкoмeрни пo cмиcълa нa чл. 143, aл. 2, т. 5 oт Зaкoнa зa зaщитa нa пoтрeбитeлитe и нaкърнявaщи дoбритe нрaви cъглacнo чл. 26 oт Зaкoнa зa зaдължeния и дoгoвoритe.
Радев наложи вето на разпоредби от Кодекса на търговското корабоплаване
Над 130 адвокати от цялата страна призоваха Радев да наложи вето върху разпоредбата, заявявайки, че тя противоречи на Конституцията на България, на правото на Европейския съюз и на Европейската конвенция за защита правата на човека и единственото обяснение за приемането ѝ е „крещящ лобизъм в интерес на фирмите за бързи кредити”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!