Д ържавният глава Румен Радев подписа указ, с който връща за ново обсъждане разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Изборния кодекс (ЗИД на ИК), приет от 48-ото Народно събрание на 2 декември 2022 г. Това съобщиха от Президентството.
Обсъждането на Изборния кодекс: Протести, спорове и дълги заседания
От мотивите става ясно, че президентът не е съгласен с възможността да се гласува смесено чрез хартиена бюлетина и машинно.
"С приетите промени не само се дублира без обективен критерий начинът на гласуване, но се подменя и характеристиката на машинното гласуване като вид електронно гласуване, осъществявано в контролирана среда. Това противоречи на целта избирателите да имат „право на избор“ между хартия и машина, тъй като във всички случаи отчитането на резултатите от машинното гласуване ще става не от машината, а чрез преброяване от секционната избирателна комисия на бюлетините от машинно гласуване", гласят част от мотивите.
Според Радев законодателната власт трябва да предостави конкретен начин за гласуване, за да се спази Конституцията.
"Когато за едно и също право или задължение законът предвижда различно третиране, то трябва да се основава на обективен критерий. Липсата на обективен критерий като мащаб за справедливост, на практика отменя забраната за произвол, която е част от принципа за равенството", пише още в мотивите.
Президентът също изтъква, че гласуването с машина дава необходимите гаранции на избирателите, като прави сравнение с изборите от 2021 г.: "при парламентарните избори през 2022 г. недействителните бюлетини са 9 042, а при парламентарните избори през април 2021 г. - 86 527".
Радев прави коментар и относно дистанционното гласуване:
"Не мога да отмина обстоятелството, че парламентът окончателно отмени заложената в Изборния кодекс перспектива за експериментално дистанционно гласуване", пише в мотивите.
“Президентът желае хартиената бюлетина, всичко свързано с машинното гласуване и електронното дистанционно гласуване да се запази във вида му, който беше в Изборния кодекс преди да бъде променен”. Това заяви Десислава Атанасова, председателят на ПГ ГЕРБ в кулоарите на парламента, предаде репортер на БГНЕС.
“Смятам, че има достатъчно сериозна воля от парламентарните групи това вето да не бъде прието и да се препотвърдят промените в ИК”, заяви още тя.
Надежда Йорданова от ДБ коментира ветото на президента. “Ветото е сериозно обосновано и обръща внимание, че с промените няма смисъл от машинния вот и се създават опасности от таен вот. Двата различни начина на гласуване имат различна защита, което е сериозно предизвикателство пред прозрачния вот. Ние трябва да обсъдим задълбочено мотивите на президента и ветото да не бъде отхвърлено”, обясни Йорданова.
Костадин Костадинов от Възраждане уточни, че е очевидно мнозинството за преодоляване на ветото на президента. “Ние ще продължаваме да настояваме за промените, но според мен ГЕРБ, ДПС и БСП ще се възползват и ще налижат вето”, подчерта той.
Александър Николов от Български възход също вметна, че партията ще подкрепи ветото на президента. “Машинният вот работи, има много по-важни решения от Изборния кодекс”, заяви още той.
Пълните мотиви можете да видите ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!