П резидентът на република Северна Македония Гордана Силяновска даде първото си интервю, след като бе избрана на поста. В студиото на "Само Интервју" по местния канал 5 ТВ, тя говори по някои от най-противоречивите теми, предизвикващи напрежение в ЕС, като Преспанския договор, България и други.
Силяновска бе категорична, че не е допуснала грешка при произнасяне на името на страната си в клетвата си, тъй като в Избирателния закон името на държавата не е променено и тя го е произнесла дословно едно към едно.
"Аз съм президент на тази държава, която се казва така по конституция. В закона обаче името не е променено. Защо трябва да я наричам другояче? Нима в Гърция колегите използват постоянно определение като "република Гърция"?
Може да не съм използвала думата "Северна", но съм спазила изцяло Закона, цитирайки дословно. Не считам, че съм нарушила по какъвто и да е начин Преспанския договор. Напротив, отнасяме се с нужното уважение и отговорност. Изпълнихме задълженията си дори преди крайните срокове да изтекат, но не мога да кажа същото за Гърция.
Дори и там ще видите табели като "Скопия", "Бивша югославска република Македония", но не и "Северна Македония", отговори македонският президент на въпроса дали в следващите 5 години някога ще произнесе записаното в конституцията име "Северна Македония".
Тя допълни и, че не е забелязала кога посланикът на Гърция е напуснал залата по време на клетвата й, тъй като мислите й са били заети със самото събитие и е предпочитала да не се разсейва с други неща.
Покрай темата за Преспанския договор, Силяновска не пропусна да коментира и Договора за добросъседство и приятелство, подписан с България и заложените в него изисквания.
"В договора от Преспа пише, че трябва да променим документите за самоличност след отварянето на преговорните глави. Европейският съюз решава кога това да се случи. Гърция също не каза нищо по въпроса. И от тях очакваме да посъветват България, след като в него е ясно записано, че за история, култура, наследство и език няма да се преговаря.
Разбирам, че от нас се очаква да променим конституцията, за да започнем преговори за ЕС. Никъде в договора за добросъседство и приятелство с България няма член, който да налага промяна в нея. Говорих и с Макрон и му казах, че философската му теза за Съюза е изключителна, но философията няма как да съществува без принципи и ценности.
А самият Европейски съюз е предвидил санкции, ако някоя държава-членка наруши основни ценности и принципи. Без фундаментални ценности няма ЕС като философия на демокрацията", завърши тя.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!