Президентът Росен Плевнелиев и националният омбудсман Константин Пенчев предупредиха, че съществува реална опасност, ако на исканията на гражданите не бъде отговорено по никакъв начин, страната да бъде изправена пред още по-тежка протестна вълна още от началото на есента.
Двамата са обсъдили днес актуалната политическа ситуация в страната и възможностите за преодоляване на кризата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев и Пенчев са споделили позицията, че трябва да се намери възможност за диалог и да се определят няколко приоритетни за нацията теми, по които е необходимо да бъде постигнато политическо съгласие.
Президентът и омбудсманът са се обединили около разбирането, че протестите в страната имат общ корен и това е дефицитът на справедливост.
Омбудсманът е подкрепил идеята на държавния глава да бъдат организирани три дебата по въпросите на пазарната икономика, медийната среда и системата на правораздаване, като е приел поканата на президента да участва в дискусиите.
Константин Пенчев заяви миналата седмица, че е готов да бъде посредник за диалог, но само ако бъде признат и от двете страни.
"Институциите не признават, че има протест. Дали са мнозинство, или не - не знам. Това са български граждани, които 42 дни протестират и това не е нормално. Обясненията, че и в Гърция е така, и в Испания е така, навсякъде е така, в България не е било така. Аз съм на 61 години такова нещо не съм видял", подчерта тогава Пенчев.
Президентът Росен Плевнелиев се е срещнал днес и с председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, изпълнителния председател на Българската стопанска камара Божидар Данев, председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев и главния изпълнителен директор на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Евгений Иванов, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Президентът и представителите на най-големите работодателски организации са обменили мнения по икономическата и политическата ситуация в страната, както и по одобрената от Народното събрание актуализация на Закона за държавния бюджет за 2013 г.
Представителите на работодателите са подкрепили принципната позиция на президента Росен Плевнелиев за необходимостта от диалог за постигането на консенсус по основните задачи пред нацията и за преодоляването на текущата социална и политическа криза.
Пред държавния глава работодателите са изразили загриженост за краткосрочните перспективи пред българската икономика. Бизнесът е акцентирал върху потребността от ускоряване на част от водещите реформи, включително по отношение на мерките за намаляване на административния натиск върху фирмите.
Била е подчертана също така необходимостта от продължаване на усилията за подобряване на средата за бизнеса и за насърчаване на вътрешните инвестиции, които са допълнителен стимул за ръст на икономиката.
Държавният глава се е запознал с позициите на работодателите по одобрените от парламента промени в Закона за държавния бюджет за 2013 г. Представителите на бизнеса нямат единни виждания по отношение на гласуваните днес изменения и допълнения в най-важния закон на страната, информират от прессекретариата на държавния глава.
Част от работодателите считат, че е необходимо да започне и дебатът по бюджетната рамка за следващата година, за да бъдат осигурени предвидими условия за развитие на бизнеса и за стимулиране на инвестициите.
Държавният глава и водещите работодателски организации ще продължат редовния си диалог, е станало ясно още по време на срещата на "Дондуков" 2.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!