К ъм момента няма заплаха и риск за здравето на хората в Хасково, ситуацията е напълно овладяна, заяви служебният министър на здравеопазването д-р Илко Семерджиев на пресконферения по повод регистрираните повишени нива на естествен уран в питейната вода на града.
Семерджиев посочи, че
градът вече е свързан с други водоизточници,
така че да няма режим и да се осигури вода с нормални качества.
„Позволете ми да успокоя страстите. Видяхме заглавия, които са достатъчно апокалиптични. Към момента имаме данни, уверения от ВиК-Хасково, че градът е пресвързан като водоизточници така, че да се осигури без режим вода. Където има проблем, той е фиксиран“, каза здравният министър.
На този етап няма съществуваща заплаха към общественото здраве, посочи здравният министър.
Той потвърди, че
здравното министерство е било информирано на 4 април,
след като Басейнова дирекция сигнализира за повишени нива на уран и и алфа активност в питейната вода в Хасково. Ставало дума за някои участъци на ВиК Хасково за битови нужди, които се ползвали от 6 до 8 хил. човека.
РЗИ-Хасково е издала заповед за спиране на кладенците, в които са открити отклонения от рестриктивната доза. По думите му "реакциите са светкавични".
На въпрос кога са спрени кладенците с установени по-високи стойности на уран, заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Валентина Върбева каза, че заповедта на директора на РЗИ-Хасково е от 7 април, на същата дата директорът на ВиК-Хасково е потвърдил изолирането на кладенци и е поставено съобщение за възможни отклонения от водоснабдителния режим. Взети са допълнително проби от кладенците на 4 и 5 април, както и проба от краен потребител.
Илко Семерджиев обясни, че през 2015 г. с европейски директиви са въведени по-строги стойности на химични и радиологични показатели в питейните води. По думите му те са два пъти по-ниски от тези, които сме имали дотогава.
Зам.-министърът на здравеопазването Галин Каменов коментира, че това, което е открито във водите - естествен уран, не представлява опасност, тъй като е с ниска радиоактивност.
Каменов посочи, че според комуникацията с Международната здравна организация, когато нивата бъдат надхвърлени, те са сигнал за действие, а не за опасност за хората. Той обясни, че
взетите проби нарушават сегашната норма, но почти всички са в рамките на нормата отпреди две години
Здравният риск не съществува, посочи той.
Създадена е работна група от МЗ, МОСВ и МРРБ, която ще анализира как естественият уран е попаднал във водата на Хасково, ще прави преценка на рисковете и продължителен мониторинг.
В Хасково пред журналисти областният управител Минко Ангелов съобщи, че
още на 17 октомври миналата година е било установено несъответствието с нормата на показателите "уран" и "алфа активност"
на част от питейната вода на Хасково.
Тогава анализ първо в лабораторията на РИОСВ-Хасково е констатирал "алфа активност" 1,37 бекерела на литър при допустима норма 0,1 бекерела, или близо 14 пъти повече от пределно допустимата концентрация.
Стойностите на "уран" са почти три пъти над допустимите
Впоследствие тези стойности са били потвърдени и при изпитанията на пробите от водата в Националния център по радиационна защита, уточни Ангелов.
На въпрос защо чак сега се разбира за проблема той отговори, че е задал същия въпрос на ръководството на компетентния орган - Басейновата дирекция "Източнобеломорски район" в Пловдив, но оттам не са могли да обяснят забавянето.
Ангелов обаче също подчерта, че към днешна дата няма абсолютна никаква опасност за населението. Той цитира специалисти от Националния център за радиационна защита, според които използването на такава вода от няколко месеца до година не носи заплаха за здравето на хората.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!