М алко след като започна, протестът на превозвачите беше прекратен след среща на представители с министър-председателя Бойко Борисов в Министерски съвет.
„Разпоредил съм на Станислав (бел. ред. депутатът от ГЕРБ Станислав Иванов) да изтегли закона за създаването на Българска автомобилна камара,
договорил съм се с колегите и в спокойна обстановка някои от правилните неща да видим дали със закон или със сега действащите закони, наредби, да се поправят“, заяви Борисов след срещата.
„За мое съжаление пак нещата дойдоха до този кабинет, въпреки усилията ми да се решават по министерствата“, добави Борисов. „Сивият сектор да се извади от ситуацията. Предстои пакет номер 2, изключително важен за целия бранш и там ни трябва единството на бранша. Секторът трябва да бъде успокоен и дисциплиниран“, подчерта Борисов.
Превозвачите: Отказът на ЕП ни отдалечава от ЕС
„Направете така, че контролът да е 100% ефективен, без да има лобистка линия, по която да ни упрекват.
Изключително съм недоволен, че с прокарваната линия Министерството на транспорта трябва да има съвещателен глас, не бих го допуснал. Принципалът и отговорникът за този сектор е инистърът на транспорта. Лицензите се издават там“, обяви още премиерът. „Не бих нарушил доверието, вземайки една или друга страна в спора“, каза още той.
От своя страна превозвачите казаха, че спират протестите. „Прекратяваме протестните си действия.
Ще изтеглим камионите и автобусите от цялата страна без да пречим на държавата и гражданите“,
заяви превозвачът Петко Ангелов след срещата с премиера, предаде Агенция "Фокус". Магдалена Милтенова, председател на Браншовия съюз за стопанска инициатива в транспорта, посочи: „Благодаря на премиера Бойко Борисов за конструктивния диалог, който проведохме и за правилните решения, които се взеха“.
Около 250 автобуса от цялата страна и около 50 тежкотоварни автомобила бяха готови да се включат в днешния национален протест в София срещу подготвения законопроект за създаването на Българска автомобилна камара. Според превозвачите тази камара няма да реши проблемите в сектора им, а ще ги задълбочи.
Председателят на Съюза на превозвачите в България Йордан Арабаджиев обаче намекна в студиото на предаването „Здравей, България“ по NOVA, че зад протеста може да има други цели.
„Не искат да има правила, които да се спазват от бизнеса. Каква е истинската цел?
Няколкото собственици на фирми искат да представляват бранша, да се чува техния глас, а да се работи по други правила. Не на последно място започнаха да се прокрадват съмнения, че някой сее политически раздор”, каза Арабаджиев.
„Преди един месец и управляващи, и опозиция бяха обединени, когато излязохме да протестираме срещу пакета „Макрон“. Но явно на някого това не му хареса и сега забелязваме как се започва, че видите ли щяло да има частно министерство и т.н.
Не е вярно, че по-големите фирми ще дават лицензи на по-малките.
Това са манипулации, с които се прави опит да се внуши на малките превозвачи, че големите ще определят правилата на играта. Не е така. В проектозакона е предвидено да има две секции на камарата: едната да отговаря за автобусните превозвачи, а другата – за товарните превозвачи.
Всички фирми, които участват в учредителното събрание си избират управителни съвети и питам аз как тогава, след като в България около 7000 фирми (говоря за товарните превози) са до 5 камиона, те ще позволят на някой да им се бърка в бизнеса?“, обяснява Арабаджиев.
Какво още каза той вижте във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!