Ж ивописното селце Лещен се намира в Западните Родопи, на около 15 км от Гоце Делчев и на около 8 км от село Гърмен.
Мястото е популярно сред туристите заради автентичния си вид и старите къщи, които датират от епохата на Възраждането (XVIII – XIX век).
В момента в Лещен има около 15 реставрирани къщи, които носещи духа и атмосферата на миналото, а повечето от тях предлагат настаняване, за да може посетителите да се насладят на този истински рай и да се потопят в неповторимата атмосфера на мястото.
Пристигайки в селото, най-добре е да оставите колата на мегдана и да поемете без конкретна посока по малките калдъръмени улички. 200-годишните къщи наоколо ще ви създават усещането, че сте попаднали в един различен свят. От много места в селото пък се открива и красива панорамна гледка към Пирин. Със сигурност ще остане с пълни очи и леко сърце.
При разходката не пропускайте да надникнете и в църквата “Света Параскева”, която впечатлява с 300-годишния си купел. Специално място в нея заемат стенописа “Възнесението на Свети Илия”, както и иконите “Света Неделя” и “Света Параскева”.
Преди няколко години църквата е опожарена, но през 2014 г. е възстановена напълно благодарение на доброволци.
Легендата преплита историята на църквата в Лещен с историята на едноименната църква в село Голо Бърдо в пределите на днешна Албания. Последната била построена през 1666 година. След като българите от Голо Бърдо масово се преселват в Лещен, те донасят камък от онази църква и го полагат в основите на храма в Лещен, който също кръщават на светата Параскева.
Читалището на селото пази спомени от неговото минало и културно наследство. Различни пособия, носии, дори музикални инструменти, със сигурност ще обогатите знанията си за тази част от България.
През 1891 година Георги Стрезов пише за селото:
“Лящин, село в полите на един доспатски клон, 1/2 час до левия бряг на Канина. Пътят от Неврокоп до Фотовища е равен, а оттук се захваща тесен и стръмен. Обикновен ход захваща 4 часа. На първо място стои скотоводството. Българска църква. Къщи 56, българе. Най-последно българско село; отвъд захваща Рупчус. Като най-затънтено в Лящин селянете са страшни суеверци. За да се лекуват или съветват от цялата околия, дохождат при врачките в Лящин”.
Най-голямата атракция на селото обаче е Глинената къща. Въпреки че за разлика от останалите къщи тя няма 200-годишна история, пак привлича вниманието на туристите.
Вдигната изцяло от глина, дърво и слама къщата изглежда, като част от сцена във “Властелинът на пръстените”. Всеки момент очаквате зад ъгъла да се появи някой магьосник и да ви поведе на незабравимо пътешествие. Цялата къща се състои от една стая със собствена баня. Ако искате да се почувствате по-близо до природата, можете да наемете къщата и да пренощувате в нея. И спокойно, тя също разполага с удобствата, без които не можем.
Можете да запазите своите нощувки и в някоя от петнайсетте реставрирани къщи. Всички те пазят атмосфертата на мястото, но предлагат и удобствата, на които сме свикнали в съвременния си живот. Кръчмите в селото ще ви нагостят вкусно с апетитни предложения, приготвени от екологично чисти продукти. Кюфтета с кълцано месо, цяла печена кокошка или пък палачинки с домашно сладко - в Лещен определено можете да задоволите засиления си от чистия въздух апетит.
Какво можете да разгледате край Лещен?
Ако Лещен вече ви е очаровал, можете да се разходите и до Ковачевица, която не отстъпва по чар и неповторима атмосфера. Каменните къщи на два ката и тук са наобиколили симпатичните калдъръмени улички. Разходете се по тях, попийте атмосферата на това автентично местенце и поседнете в някоя от кръчмите с вкусно приготвена домашна храна. Над селото има малко параклисче, където можете да запалите свещичка. Църквата “Свети Никола” също е задължителна спирка при обиколката. Ковачевица се намира само на 8км от Лещен, които можете да минете за около 15 минути с кола.
На 8 км от Лещен се намира и балнео курорта Огняново. Известен с минералните си извори, там можете да намерите чудни места за настаняване и да останете за една истински възстановяваща спа почивка.
Друго забележително селце е село Рибново. То се намира на 28 км от Лещен, но пък така и така сте дошли толкова далеч, използвайте случая да го разгледате. Селото е част от община Гърмен и е известно най-вече с големите помашки сватби, които се организират там. Населението се състои главно от мюсюлмани, наричани помаци, които са около 3000. Сезонът на сватбите е зимата. Те са толкова пищни и любопитни, че привлякоха вниманието и в чужбина.
Планината край Лещен също има какво да предложи за по-запалените туристи.
Само на 14 км от Ковачевица се намира скалното образувание “Козият камък”. Върху него са издълбани 120 дупки, еднакви по диаметър и дълбочина. Учените предполагат, че камъкът е древна астрономическа карта на тракийското племе баси.
Съвсем близо, само на 5км северно от Ковачевица, се намират ждрелото на река Канина и водопадът Сини вир. Името на река Канина означава “кървава река”, а Сини вир носи името си от синьо-зеления цвят на водите си. Още в центъра на Ковачевица ще видите табела за водопада. След като оставите колата имате лек преход от около час, за да стигнете до самия водопад. Можете да разгледате и красивото ждрело.
Посетете Лещен на най-добри цени с Grabo.bg
Още от красотата на България:
Около София: 5 места, които да не пропускате да посетите
5 живописни места в България, които да посетите
ТЕСТ: Колко добре познавате България?
Проверете: Знаете ли старите имена на български градове
5 от най-красивите места в България, които да посетите
Вижте най-цветните улици в Европа
Приказни кътчета, които не знаете, че се намират в Европа
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!