И здадена е заповед за преобразуване на Втора градска в инфекциозна болница.
Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова в началото на 10-ото заседание на СОС.
"Има готовност Втора градска болница да бъде преобразувана в инфекциозна. Разбира се с уговорката, че през тези 72 часа, освен преместването на пациентите, ще бъде извършена и цялостната подготовка за приемане на пациентите в капацитет, който позволява към момента наличната не само база, но и медицински персонал и апаратура. Вече има издадено разпореждане от министъра на здравеопазването към директорите на регионалните здравни инспекции", обясни кметът, цитирана от "Фокус".
От днес започва организацията за преобразуване и преобразяване на болницата.
По думите на Фандъкова болницата има капацитет да разкрие до 50 легла, като това ще става на етапи според нуждата и осигуреността с медицински персонал.
"В тази ситуация сигурността, както и стимулирането на лекари, медицински сестри и санитари е една от най-основните задачи, които имаме. Разчитаме на тях в този момент да работят с пациентите и затова сме отговорни както към тяхната мотивация за работа, така и към тяхната защита. В тази посока са и мерките, които разработваме и предприемаме през следващите дни", обясни кметът.
По-рано днес зам.-кметът и зам.-председател на Оперативния щаб на Столичната община Дончо Барбалов коментира по време на брифинг, че
"на този етап болницата работи нормално".
"Няма да се преустановява приемът на болни във Втора градска болница докато не получим указания от Министерството на здравеопазването", заяви той, цитиран от NOVA.
"Ние сме готови в най-кратки срокове и когато техническата подготовка бъде приключена, да я отворим като инфекциозна болница, но след заповед на министъра", посочи Барбалов.
Втора градска болница става Инфекциозна
"В момента имаме план, който е координиран със съответните компетентни органи. Не са необходими големи промени от гледна точка на техническа инфраструктура. Лекарите работят с туберкулозно болни, така че имат опит със заразни хора. Има отделен вход. Сградата ще бъде разделена на две части – едната ще бъде за пациентите, а другата за персонала", каза още Дончо Барбалов.
"Работим с Министерството и имаме уверения, че ще получим необходимия брой защитни средства, когато болницата започне своята трансформация. На този етап в болницата има предпазни средства, които са за нейната ежедневна дейност – дезинфектанти и защитни облекла, но нивото ще бъде различно, когато започне да се работи с инфекциозно болни пациенти. В болницата се очакват доставки на бързи тестове за коронавирус, с каквито ще снабдим всички общински болници, но окончателните резултати излизат в референтните лаборатории и там се изследват всички проби", добави той.
"Минимум 40 човека медицински персонал плюс администрация очакваме да се грижат за пациентите след трансформирането на болницата. Всичко зависи от готовността на лекарите и медицинския персонал да работят с инфекциозно болни пациенти. Болницата разполага с 3 апарата за обдишване. На този етап, от гледна точна на времето за подготовка, няма възможно да се закупи медицинска апаратура, но в дългосрочен план това би могло да се направи. Правим преглед на апаратурата в общинските болници, за да може при нужда, да бъде преместена апаратура".
"На този етап не е дискутирано преструктуриране на друга общинска болница. Самото преструктуриране не струва много, но очакваме дейността й като инфекциозна болница очакваме да бъде финансирана от Министерството и НЗОК", допълни Барбалов.
Пациентът с коронавирус в „Пирогов” рязко се е влошил
Преди няколко дни, във връзка с установените положителни тестове на територията на страната, кметът на Столична община Йорданка Фандъкова свика заседание на оперативния щаб на Столичната община за превенция на разпространението на коронавируса.
По заповед на Йорданка Фандъкова Втора градска многопрофилна болница се подготвя да поеме случаите на заразени с COVID-19 при необходимост.
За това са осигуряват нужните апаратура, медицински персонал и защитни облекла. Ръководствата на болници "Пирогов", "Александровска", ВМА, Белодробна и Инфекциозна докладваха за въведената допълнителна организация и готовността за реакция.
Съветът на лекарите към всички граждани, които имат вирусни симптоми, е първо да се обадят по телефона на личния си лекар, да изпълняват стриктно неговите указания и да не предприемат посещение в медицински центрове. Граждани, които нямат лични лекари, могат да се свържат по телефона със Столичната регионална здравна инспекция. Гражданите, на които е наложена карантина, трябва стриктно да я спазват.
Първа жертва на коронавируса в България, 7-ми заразен у нас
Пандемия от коронавирус обяви СЗО
Пулмолог за коронавируса: Паниката потиска имунните клетки
Обявиха извънредни мерки срещу разпространението на COVID-19 в България
Борисов: Два нови случая на коронавирус в България
Всеки, влизащ в учреждение или болница, ще бъде третиран като заразен
(Още интересни видеа от Vbox7 вижте и в канала на "Здравей България".)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!