„Деескалацията на напрежението е най-висок приоритет на българското правителство”.
Това заяви в залата на Народното събрание премиерът Кирил Петков. На извънредно заседание депутатите изслушват министър-председателя, министрите на отбраната и на външните работи, ръководителите на спецслужбите във връзка с конфликта Русия-Украйна, напрежението НАТО-Руска федерация и ролята на България в процеса на вземане на решения в НАТО по темите. Заседанието е по искане на ПГ ГЕРБ-СДС.
„За първи път стратегията е да не сме консуматор на сигурност, а конструктивен съюзник и да сложим Българската армия като приоритет в нашата стратегия за отбрана”, подчерта Петков.
Петков за Украйна: Позицията ни защитава изцяло българския интерес
„От самото начало заявихме, че ще сме конструктивен съюзник в НАТО, член на ЕС и нашата позиция е ясно декларирана - България е и ще бъде отговорен съюзник с предвидима позиция и никой не би трябвало да се упражнява по тази тема”, заяви премиерът.
„Най-важно е”, изтъкна министър-председателят, „да работим с всички възможни средства, с всички дипломатически средства, за деескалиране на напрежението. Деескалацията и ползването на невоенни средства е целта, която ние като българско правителство си поставяме,
Петков отбеляза, че вчера по темата е заседавал Съветът по сигурността към Министерския съвет и е информиран от службите.
„Ескалацията е реална, следим на ежечасна база развитието на конфликта”, отбеляза премиерът.
Рисковете за България са свързани с енергетиката и по-специално с доставките на газ. Международното право трябва да се уважава. България няма господар, каза премиерът.
Петков: България е лоялен съюзник в НАТО
Той посочи, че правителството работи по стратегия, която включва и вариант за прекъсване на доставките на руски природен газ заради ситуацията около Украйна.
„Имаме ясен план и сме в ясна комуникация с ЕК какви мерки бихме направили, ако се случи прекъсването на доставките”, заяви министър-председателят.
Петков успокои бизнеса и битовите потребители.
„Българските домакинства и бизнес ще имат алтернатива при един такъв сценарий”.
Столтенберг: НАТО няма да изпраща войски в Украйна
„Не мога да се съглася, че България има господар. Ние сме суверенна нация. Трябва да се уважаваме като нация”, призова Петков и отново повтори тезата си, че подходът от тук нататък е да няма зони на влияние.
„Международното право трябва да се спазва. Уважението към международното право трябва да важи за всеки”, категоричен е премиерът.
Според него напрежението и ескалацията около Украйна заради действията на Русия е факт и той не може да бъде игнориран.
България има готов план за изтеглянето на дипломатите ни от Украйна. Планът ще се изпълни, в случай, че рискът започне да се покачва каза премиерът Кирил Петков в Народното събрание.
„Към този момент не предвиждаме това. Но сме в пълна готовност - планът е готов, самолетите, които ще изпратим да ги вземат, са в готовност. Взимаме мерки, но без да има критична ситуация в този момент”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!