„Когато в София, заради начина на провеждане на обществените поръчки, една улична лампа от едната страна на улицата струва 1 587 лв., а от другата страна на същата улица струва 5 755 лв., значи наистина ни трябва Антикорупционна комисия с разследващи функции. Час по-скоро!”
Това заяви премиерът Кирил Петков в профила си във Фейсбук.
Премиерът Кирил Петков се извини за допусната грешка
Според него „Законът за КПКОНПИ е огромен приоритет! Едновременно с това от общинската администрация ни казват, че София нямала бюджет да покрие цените на тока и щяла да разрежда градския транспорт…”
„Когато изчистим корупционните практики, ще има бюджет за всичко”, смята Петков.
Кирил Петков обясни защо е сменен борда на "Булгаргаз"
„Още в понеделник ще разпоредя проверки по тези изнесени факти”, добави премиерът.
„Вътрешен одит” на Столична община също ще извърши проверка на процедурите по избор на изпълнители за ремонт и изграждане на улично осветление в София, по заповед на кмета на Столична община Йорданка Фандъкова.
В обхвата на проверка ще се включат и направените възлагания на различни дейности и плащанията им до момента.
„Приблизително една и съща е среднопретеглената цена, която се заплаща от общината, на всяка от двете фирми, които отговарят за уличното осветление в София. Това е така, защото общата оценка в договорите за улично осветление съдържа два елемента – единият е цените за изграждане и основен ремонт, а другият – цените за поддръжка”, обясни зам.-кметът по транспорт на Столична община Кристиан Кръстев.
Той посочи, че търговската стратегия на едната фирма е била да даде по-високи цени за изграждане и по-ниски за поддръжка на уличното осветление, а на другата – обратната – по-ниски цени за изграждане и по-високи за поддръжка. Информацията е в отговор на изнесените в публичното пространство твърдения за разлика в единичните цени на двете фирмите, които са избрани да поддържат и изграждат уличното осветление на територията на Столична община.
Кристиан Кръстев обясни, че по негово искане към договорите са сключени и анекси, с които фирмите приемат да намалят цените, при които са отбелязани съществени разлики. „Когато видях финалното класиране и това, че едната фирма е заложила на стратегията да има по-високи цени за изграждане, и по-ниски за поддръжка, а на другата – по-високи за поддръжка и по-ниски за изграждане, поканих фирмите и ги помолих да си намалят цените, в частта, в която има дисбаланс. Съответно и с двете фирми има анекс, в който цените са им намалени”, каза зам.-кметът.
„В тази обществена поръчка са участвали и общински съветници, включително и от опозиция, като няма подадени особени мнения от никой от членовете в комисията. Откритата процедура за избор на изпълнител за изграждане и поддръжка на уличното осветление не е обжалвана от никоя от фирмите, които са участвали”.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!