С лед двустранните споразумения за охраната на въздушното пространство с Румъния и с Гърция, преговори за сключване на такъв договор се водят и с Турция.
Това става ясно от Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2017 г., внесен днес за обсъждане в Народното събрание от ресорния министър Красимир Каракачанов.
До месец внасят проектите за модернизация на армията
Каракачанов се сблъска с абсурда в армията
Авиатори: Авиационната мощ на страната е сведена до критично ниско ниво
Според документа динамиката на средата на сигурност в Черноморския регион е наложила прилагането на нови подходи и способи от страните-членки на НАТО за използване на дежурните сили и средства за осигуряване на въздушния суверенитет.
В резултат България е предприела поредица от стъпки към промяна на националното законодателство.
С Решение на Министерския съвет за първи път е реализирана съвместна мисия по охрана на въздушното пространство със сили и средства на България и Италия.
Авторите на доклада посочват, че въпреки изтичането на договори за интегрирана логистична поддръжка и неритмичното снабдяване с резервни части, консумативи и авиационно-техническо имущество през 2017 г., Командването на Военновъздушните сили и командирите на авиационни формирования са успели, чрез гъвкаво планиране и ефективно разходване на ресурсите, да осигурят изпълнението на 91% от планирания общ годишен брой летателни часове.
Но вследствие на задълбочаващите се проблеми с поддръжката на авиационната техника и ограниченото ресурсно осигуряване, продължава тенденцията за намаляване на броя летателни часове на летателния състав.
Това продължаващо противоречие с изискванията на съюзническите стандарти и политики, създава реална заплаха за необходимото ниво на безопасност на полетите, способностите за изпълнение на поетите съюзнически ангажименти и ограничава възможностите за приучване на млад летателен състав за изпълнение на дежурството по охрана на въздушното пространство на Алианса и на другите типове авиационна техника.
През 2017 г. българските военни въздухоплавателни средства са свързани с 36 авиационни произшествия, от които все пак няма един сериозен инцидент. Общият им брой е със седем повече, спрямо 2016 г. Приблизително 70 % от авиационните произшествия са в следствие откази на авиационната техника, по-голямата част, от която е съветско производство – 58 %, произведена през 80-те години на миналия век и на предела на назначения технически ресурс по време. Допуснати са и шест авиационни инцидента с чуждестранни военни въздухоплавателни средства.
Радиолокационните комплекси от основния компонент работят с частични неизправности - не са извършвани заводски ремонти в съответствие с техническите изисквания и заради липса на резервни части, поради което формираното радарно покритие се осъществяваше със затруднения.
Резервни части и възли предимно се осигуряват чрез разкомплектоване и чрез преразпределение на обявени за излишни материални средства.
Зенитно-ракетната техника на въоръжение във Военновъздушните сили значително е превишила ресурса по количество часове и години на експлоатация, заложен в регламентиращите документи на производителя и се нуждае от ремонт в заводски условия. В процеса на дългогодишна експлоатация голяма част от резервните блокове и платки са изчерпани. Техниката се експлоатира в условия на остър недостиг на резервни части и консумативи.
Постигнатото ниво на окомплектоване с военнослужещи във ВВС е около 87 %. Тенденцията към постепенно намаляване нивото на окомплектоване с военнослужещи се запазва, включително и поради специфичните изисквания за определени длъжности във Военновъздушните сили.
Поради нереализирани процедури за доставки и услуги през 2017 г., Военновъздушните сили изпитват силни затруднения в осигуряването на летателната подготовка.
В следствие на недостатъчно финансиране и поддръжка част от пътната инфраструктура и сградния фонд на формированията от състава на Военновъздушните сили са в лошо състояние. Това е предпоставка ежегодно да се увеличава риска за живота и здравето на личния състав, както и постоянното влошаване на условията за съхраняване на специалната бойна техника и останалите отбранителни продукти.
Основен проблем за постигане на заложените параметри за развитие на отбранителни способности на Военновъздушните сили за изпълнение на задачите по трите мисии на въоръжените сили е осигуряването на изправността на авиационната техника, радиолокационната техника и зенитно-ракетните комплекси, се посочва в доклада.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!