Е динствената страна, която поддържа по-ниска цена от България в Европа на електроенергията за декември, е Полша. Това заяви министърът на енергетиката Александър Николов на брифинг.
Николов посочи мерките за преодоляване на кризата с енергийните цени. Всички предложения подлежат за обсъждане в Министерския съвет и на допълнителни процедури, отбеляза той, цитиран от DarikNews.bg
Разглежданият период за компенсации се разширява от декември месец до края на март 2022 г. - ще бъде валиден за 4 месеца.
Освен компенсациите, свързани с електроенергия, ще се включат и потребители на природен газ на регулирания пазар. Схемата за подпомагане на консуматори на електроенергия е диманична и целта е да се отрази максимално пазарната динамика и да се подпомогнат реално засегнатите потребители по ефективен вариант.
Компенсациите от декември нататък ще се изчисляват на база реална борсова цена от ден напред за месец юли. Това е 185,59 лв. на MWh - това е базата, от която се тръгва. Всички консуматори на свободния пазар с дългосрочни договори под тази стойност няма да получат компенсации, добави министърът.
Размерът на компенсацията ще е 75% от разликата между базова цена и реланата средномесечна борсова цена за съответния месец, но не повече от 30% от реалната цена.
Според него в рамките на следващите 4 месеца ресурсът, който ще бъде отделен, се очаква да надхвърли 900 милиона лева.
Разработена е и схема за подпомагане на мрежовите оператори относно реализираните технологични разходи. Тази схема ще обхване изцяло прогнозната цена на КЕВР като долна граница до реалната цена, на която операторите заплащат разходите си.
Относно подкрепата за потребители на регулиран пазар на природен газ - ще се предложи схема за фиксирана стойност на MWh за разходите за ресурси.
Относно увеличението и в цената на парното за столичани, министър Николов каза, че меко казано е странно, че „Топлофикация София” продължава да е една от най-ниско ефективните. Той призова във възможно най-кратки срокове да се предприемат стъпки за оздравяване на дружеството.
Много дълго време "ТЕЦ" 2 беше използван за субсидиране на футболен клуб, отбеляза министърът.
Догодина в България ще има завод за производство на соларни панели, развоен център и изцяло карбонно неутрален индустриален парк като само по този проект инвестицията ще надхвърли 150 млн. евро, обяви Николов.
Кредитният рейтинг на Националната електрическа компания е повишен и е споменато, че перспектива напред е стабилна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!