Д обър ден.
Това са първите думи, които американския президент Бил Клинтън изрича на пл. „Свети Александър Невски” на 22 ноември 1999 г., ден след като каца на българска земя.
Клинтън е първият действащ американски президент, който идва на посещение в страната ни, малко след десетата годишнина от промените, настъпили след 10 ноември 1989 г.
Бил Клинтън пристига в България с дъщеря си, трима конгресмени и още няколко представители на Съединените американски щати през вечерта на 21 ноември 1999 г.
Той е посрещнат от втория демократично избран български президент – Петър Стоянов.
#OnThisDay 1999#Bulgaria@BillClinton pic.twitter.com/LRlZs40mx1
— Dr Solomon Passy (@PassySolomon) 23 ноември 2017 г.
„Гордея се, че съм първият американски президент, който посещава свободна България”, това казва Клинтън пред огромната тълпа, събрала се на площада пред катедралата.
„След края на Студената война на вашата страна ѝ трябваше много повече време да се разтопи. Преживяхте много неистински пролети”, казва още в речта си американският президент.
Словото, което Клинтън изрича, е насочено към единствения правилен път за България - непрекъснатия стремеж към установяването на една съвършена демокрация.
„Позволете ми да кажа на всички хора в Съединените щати, Европа и навсякъде по света, където ни гледат, че това е една прекрасна страна. Елате и помогнете на България да изгради бъдещето си”, заявява американският държавен глава под възгласите на тълпата, която скандира името му.
Клинтън използва посещението си в страната, за да повдигне въпроса за критичната ситуация в Косово и подкрепата на България за действията на НАТО, предприети по време на Косовската война:
„Надявам се тази вечер хората в Сърбия да могат да ни чуят и да знаят, че ако изберат пътя, който избра България, ще получат своето заслужено място в Европа, което им бе отнето от Слободан Милошевич, а Америка ще ги подкрепи”.
Бил Клинтън е първият действащ американски президент, който посещава България, но отношенията между страната ни и САЩ имат своите много по-далечни корени.
Първите контакти между българи и американци се случват през началото на 19-ти век, посредством литературата и американски мисионери.
Първата американска книга, преведена на български, е „Алманахът на бедния Ричард” на Бенджамин Франклин през 1837 г.
Three may keep a secret, if two of them are dead. - Benjamin Franklin pic.twitter.com/eZgIDZmvNe
— Janine Stange (@THEANTHEMGIRL) 16 ноември 2019 г.
Американският мисионер Елиас Ригс издава първата българска граматика за чужденци през 1843 г.
Американският журналист Дженюариъс Макгахан, кореспондент на London Daily News, пък е един от първите, които описват зверствата и последиците от потушеното Априлско въстание.
Алеко Константинов е българският писател, който за пръв път събира в едно книжно тяло – пътеписът „До Чикаго и назад”, своите впечатления от другата страна на океана.
Bulgaria launched its first submarine on 25 May 1916. After the First World War in late 1918 this German-made sub - “Podvodnik 18” - was handed to the French who took it to Istanbul and destoyed it. pic.twitter.com/TBZYl1UVSr
— Dimitar Bechev (@DimitarBechev) 25 май 2019 г.
През Първата световна война България и САЩ воюват на различни фронтове, въпреки че се опитват да запазят дипломатическите си отношения.
През Втората световна война двете държави отново воюват в два различни лагера. На 2 юни 1942 г. тогавашният американски президент Франклин Рузвелт поднася следното писмо пред Конгреса на САЩ:
The last photograph of President Franklin Roosevelt, taken at Warm Springs, GA by Nicholas Robbins for Elizabeth Shoumatoff. FDR died the following day. April 11, 1945. More photos: https://t.co/8A2dGZ3Y9M pic.twitter.com/qvNUotBmto
— History Lovers Club (@historylvrsclub) 14 ноември 2019 г.
„До Конгреса:
Правителствата на България, Унгария и Румъния обявиха война на Съединените американски щати. Осъзнавам, че правителствата на тези три страни са взели това решение не по собствена инициатива, нито в отговор на желанията на своите народи, а под влиянието на Хитлер. Тези три правителства в момента са ангажирани с действия срещу ОН и планират удължаването на съответните действия.
Следователно предлагам на Конгреса да обяви военно положение между САЩ и България, между САЩ и Унгария и между САЩ и Румъния”.
Българската страна започва сближаване на дипломатическите отношения със САЩ след промените от 10 ноември 1989 г., като следва влизане в НАТО и посещение на президента Клинтън през ноември 1999 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!