С 15 на 7 гласа парламентарната правна комисия отхвърли ветото на президента Румен Радев върху последните промени в Закона за съдебната власт.
В подкрепа на възраженията на държавния глава срещу т. нар. "кариерни бонуси" за членовете на Висшия съдебен съвет гласуваха само от БСП, предаде БНР.
Дебатът се водеше основно между вносителя на промените Хамид Хамид от ДПС и президентския секретар по правните въпроси Емилия Друмева. Спорът беше около думата "може", която смекчава досегашното безалтернативно задължение на Висшия съдебен съвет - след края на мандата им, да преназначава бившите съдебни кадровици в по-горна съдебна инстанция и как това рефлектира върху независимостта на магистратите:
"Автоматичното кариерно израстване е намеса. Премахвайки това автоматично израстване, автоматичен кариерен бонус, прехвърлянето на решаването на този въпрос в ръцете на самата съдебна власт, ние вече преодоляваме този проблем", коментира Хамид Хамид.
"Какво означава може? Щом може, значи реализацията на тази възможност е въпрос на решение на мнозинство във ВСС, различно от общия ред", посочи от своя страна г-жа Друмева.
„По този начин се създава предпоставка хората във ВСС да премълчават определени неща и да не бъдат особено критични, за да не ядосат колегите си, от които ще зависи след това кариерното им развитие“, заяви на свой ред Крум Зарков от БСП.
Депутатите дадоха ход на нова процедура за избор на председател на Централната избирателна комисия (ЦИК).
След като предходният 5-дневен срок изтече без нито една парламентарно представена партия да предложи заместник на подалата оставка Стефка Стоева, днес Комисията по правни въпроси гласува нови процедурни правила, с което на практика всичко тръгва отначало.
Председателят на ЦИК подаде оставка
Парламентът освободи председателя на ЦИК
Този път депутатите имат на разположение 7 дни, за да номинират кандидати на поста. Неправителствените организации пък ще могат да се възползват от 6-дневен срок, за да правят свои предложения.
Бившият председател Стефка Стоева се отказа да бъде начело на изборната комисия несъгласна с последните промени в Изборния кодекс, които предвиждат комисията изцяло да носи отговорността за придобиването, експлоатацията и съхранението за машините на гласуване.
Михаил Константинов: Не може и предсрочни избори, и машинно гласуване
Председателят на Правна комисия Анна Александрова коментира, че още днес ще предложи процедурните правила да бъдат одобрени и в пленарната зала, за да започнат да текат всички срокове. На този етап все още няма ясни имена на евентуални кандидати. Хронограмата показва, че с предложенията, изслушването им в комисия и гласуването на кандидатурата в пленарна зала нов председател на ЦИК може да има най-рано на 8 октомври.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!